Kraftig lyd fra lille volumen

Den gode smag: Stilrent design kombineret med flot lyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

God smag – det er en passende sammenfatning af alt, hvad dette Harman/Kardon-sæt står for. Harman har begået en yderst attraktiv lydbar, der både henvender sig til lydentusiasten og den designbevidste, som ikke ønsker, at teknologien er alt for anmassende i hjemmet. Sættet ser brandgodt ud og er udført i lækre materialer.

Både lydbaren og subwooferen er ekstrem tynde. Faktisk er lydbaren blot 3,2 cm tyk. Du stiller den på den medfølgende fod eller hænger den på væggen lige under tv’et.

Indstillinger kan aflæses på et display bag frontstoffet. I den tynde subwoofer sidder en specialenhed, som får hjælp af en forstærker. Det virker!

Den smalle subwoofer har en basrefleksport i siden og en medfølgende fod, så du kan placere højttaleren, hvor du vil i opholdsrummet. På siden kan du styre volumen og endda fasen, så bassen bliver så præcis som muligt. En ægte entusiastfeature!

Tilslutningen er ret enkel, men kræver, at du benytter en HDMI-adapter, hvis du bruger denne tilslutning. Der er nemlig Micro HDMI-tilslutninger, og det er fint nok. Der er fire styk, men der medfølger kun ét adapterstik. Det er ikke i orden, når prisen på sættet er så høj.

Den medfølgende fjernbetjening er en lille flad enhed, og selvom den fungerer fint matcher den heller ikke sættes ellers høje kvalitet. Som hos LG kan du gennem frontstoffet se indgangsvalg og andre indstillinger på et display.

Homogen og dynamisk lyd

Når først anlægget spiller, står det straks lysende klart, at Harman er et erfarent lydfirma. Trods de flade dimensioner er lydbilledet ekstremt homogent, stemmer velartikuleret og lydbilledet både rart og dynamisk. Der er ikke den samme slagkraft som i Atlantic-sættet, men i betragtning af det meget flade design er det imponerende.

Minuspunkterne er få. Du kan få bedre lyd til næsten samme pris med Atlantic, men så giver du afkald på det unikke design. Og så er der det med HDMI-tilslutningen. Men trods disse indvendinger får Sabra en klar anbefaling, hvis du er ude efter unikt design og solid lydkvalitet.

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job