Kraftig lyd fra lille volumen

Den gode smag: Stilrent design kombineret med flot lyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

God smag – det er en passende sammenfatning af alt, hvad dette Harman/Kardon-sæt står for. Harman har begået en yderst attraktiv lydbar, der både henvender sig til lydentusiasten og den designbevidste, som ikke ønsker, at teknologien er alt for anmassende i hjemmet. Sættet ser brandgodt ud og er udført i lækre materialer.

Både lydbaren og subwooferen er ekstrem tynde. Faktisk er lydbaren blot 3,2 cm tyk. Du stiller den på den medfølgende fod eller hænger den på væggen lige under tv’et.

Indstillinger kan aflæses på et display bag frontstoffet. I den tynde subwoofer sidder en specialenhed, som får hjælp af en forstærker. Det virker!

Den smalle subwoofer har en basrefleksport i siden og en medfølgende fod, så du kan placere højttaleren, hvor du vil i opholdsrummet. På siden kan du styre volumen og endda fasen, så bassen bliver så præcis som muligt. En ægte entusiastfeature!

Tilslutningen er ret enkel, men kræver, at du benytter en HDMI-adapter, hvis du bruger denne tilslutning. Der er nemlig Micro HDMI-tilslutninger, og det er fint nok. Der er fire styk, men der medfølger kun ét adapterstik. Det er ikke i orden, når prisen på sættet er så høj.

Den medfølgende fjernbetjening er en lille flad enhed, og selvom den fungerer fint matcher den heller ikke sættes ellers høje kvalitet. Som hos LG kan du gennem frontstoffet se indgangsvalg og andre indstillinger på et display.

Homogen og dynamisk lyd

Når først anlægget spiller, står det straks lysende klart, at Harman er et erfarent lydfirma. Trods de flade dimensioner er lydbilledet ekstremt homogent, stemmer velartikuleret og lydbilledet både rart og dynamisk. Der er ikke den samme slagkraft som i Atlantic-sættet, men i betragtning af det meget flade design er det imponerende.

Minuspunkterne er få. Du kan få bedre lyd til næsten samme pris med Atlantic, men så giver du afkald på det unikke design. Og så er der det med HDMI-tilslutningen. Men trods disse indvendinger får Sabra en klar anbefaling, hvis du er ude efter unikt design og solid lydkvalitet.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S