Kraftig lyd fra lille volumen

Den gode smag: Stilrent design kombineret med flot lyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

God smag – det er en passende sammenfatning af alt, hvad dette Harman/Kardon-sæt står for. Harman har begået en yderst attraktiv lydbar, der både henvender sig til lydentusiasten og den designbevidste, som ikke ønsker, at teknologien er alt for anmassende i hjemmet. Sættet ser brandgodt ud og er udført i lækre materialer.

Både lydbaren og subwooferen er ekstrem tynde. Faktisk er lydbaren blot 3,2 cm tyk. Du stiller den på den medfølgende fod eller hænger den på væggen lige under tv’et.

Indstillinger kan aflæses på et display bag frontstoffet. I den tynde subwoofer sidder en specialenhed, som får hjælp af en forstærker. Det virker!

Den smalle subwoofer har en basrefleksport i siden og en medfølgende fod, så du kan placere højttaleren, hvor du vil i opholdsrummet. På siden kan du styre volumen og endda fasen, så bassen bliver så præcis som muligt. En ægte entusiastfeature!

Tilslutningen er ret enkel, men kræver, at du benytter en HDMI-adapter, hvis du bruger denne tilslutning. Der er nemlig Micro HDMI-tilslutninger, og det er fint nok. Der er fire styk, men der medfølger kun ét adapterstik. Det er ikke i orden, når prisen på sættet er så høj.

Den medfølgende fjernbetjening er en lille flad enhed, og selvom den fungerer fint matcher den heller ikke sættes ellers høje kvalitet. Som hos LG kan du gennem frontstoffet se indgangsvalg og andre indstillinger på et display.

Homogen og dynamisk lyd

Når først anlægget spiller, står det straks lysende klart, at Harman er et erfarent lydfirma. Trods de flade dimensioner er lydbilledet ekstremt homogent, stemmer velartikuleret og lydbilledet både rart og dynamisk. Der er ikke den samme slagkraft som i Atlantic-sættet, men i betragtning af det meget flade design er det imponerende.

Minuspunkterne er få. Du kan få bedre lyd til næsten samme pris med Atlantic, men så giver du afkald på det unikke design. Og så er der det med HDMI-tilslutningen. Men trods disse indvendinger får Sabra en klar anbefaling, hvis du er ude efter unikt design og solid lydkvalitet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,