Kraftig lyd fra lille volumen

Den gode smag: Stilrent design kombineret med flot lyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

God smag – det er en passende sammenfatning af alt, hvad dette Harman/Kardon-sæt står for. Harman har begået en yderst attraktiv lydbar, der både henvender sig til lydentusiasten og den designbevidste, som ikke ønsker, at teknologien er alt for anmassende i hjemmet. Sættet ser brandgodt ud og er udført i lækre materialer.

Både lydbaren og subwooferen er ekstrem tynde. Faktisk er lydbaren blot 3,2 cm tyk. Du stiller den på den medfølgende fod eller hænger den på væggen lige under tv’et.

Indstillinger kan aflæses på et display bag frontstoffet. I den tynde subwoofer sidder en specialenhed, som får hjælp af en forstærker. Det virker!

Den smalle subwoofer har en basrefleksport i siden og en medfølgende fod, så du kan placere højttaleren, hvor du vil i opholdsrummet. På siden kan du styre volumen og endda fasen, så bassen bliver så præcis som muligt. En ægte entusiastfeature!

Tilslutningen er ret enkel, men kræver, at du benytter en HDMI-adapter, hvis du bruger denne tilslutning. Der er nemlig Micro HDMI-tilslutninger, og det er fint nok. Der er fire styk, men der medfølger kun ét adapterstik. Det er ikke i orden, når prisen på sættet er så høj.

Den medfølgende fjernbetjening er en lille flad enhed, og selvom den fungerer fint matcher den heller ikke sættes ellers høje kvalitet. Som hos LG kan du gennem frontstoffet se indgangsvalg og andre indstillinger på et display.

Homogen og dynamisk lyd

Når først anlægget spiller, står det straks lysende klart, at Harman er et erfarent lydfirma. Trods de flade dimensioner er lydbilledet ekstremt homogent, stemmer velartikuleret og lydbilledet både rart og dynamisk. Der er ikke den samme slagkraft som i Atlantic-sættet, men i betragtning af det meget flade design er det imponerende.

Minuspunkterne er få. Du kan få bedre lyd til næsten samme pris med Atlantic, men så giver du afkald på det unikke design. Og så er der det med HDMI-tilslutningen. Men trods disse indvendinger får Sabra en klar anbefaling, hvis du er ude efter unikt design og solid lydkvalitet.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS