Kraftig lyd fra lille volumen

Den gode smag: Stilrent design kombineret med flot lyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

God smag – det er en passende sammenfatning af alt, hvad dette Harman/Kardon-sæt står for. Harman har begået en yderst attraktiv lydbar, der både henvender sig til lydentusiasten og den designbevidste, som ikke ønsker, at teknologien er alt for anmassende i hjemmet. Sættet ser brandgodt ud og er udført i lækre materialer.

Både lydbaren og subwooferen er ekstrem tynde. Faktisk er lydbaren blot 3,2 cm tyk. Du stiller den på den medfølgende fod eller hænger den på væggen lige under tv’et.

Indstillinger kan aflæses på et display bag frontstoffet. I den tynde subwoofer sidder en specialenhed, som får hjælp af en forstærker. Det virker!

Den smalle subwoofer har en basrefleksport i siden og en medfølgende fod, så du kan placere højttaleren, hvor du vil i opholdsrummet. På siden kan du styre volumen og endda fasen, så bassen bliver så præcis som muligt. En ægte entusiastfeature!

Tilslutningen er ret enkel, men kræver, at du benytter en HDMI-adapter, hvis du bruger denne tilslutning. Der er nemlig Micro HDMI-tilslutninger, og det er fint nok. Der er fire styk, men der medfølger kun ét adapterstik. Det er ikke i orden, når prisen på sættet er så høj.

Den medfølgende fjernbetjening er en lille flad enhed, og selvom den fungerer fint matcher den heller ikke sættes ellers høje kvalitet. Som hos LG kan du gennem frontstoffet se indgangsvalg og andre indstillinger på et display.

Homogen og dynamisk lyd

Når først anlægget spiller, står det straks lysende klart, at Harman er et erfarent lydfirma. Trods de flade dimensioner er lydbilledet ekstremt homogent, stemmer velartikuleret og lydbilledet både rart og dynamisk. Der er ikke den samme slagkraft som i Atlantic-sættet, men i betragtning af det meget flade design er det imponerende.

Minuspunkterne er få. Du kan få bedre lyd til næsten samme pris med Atlantic, men så giver du afkald på det unikke design. Og så er der det med HDMI-tilslutningen. Men trods disse indvendinger får Sabra en klar anbefaling, hvis du er ude efter unikt design og solid lydkvalitet.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S