Gratis eller betalt: Det bedste fotoprogram

Skal det være gratis, eller må det koste noget? Her tester vi fire vidt forskellige fotoredigeringsprogrammer for at opdage, hvilket af dem der bedst kan rette et fejlfyldt billede op. Alle programmerne kan forbedre halvkiksede billeder fra ferien eller familiefesten, men de gør det bestemt ikke lige godt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Kasper Nesager-Hansen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvis du tager mange billeder, er der også halvkiksede skud imellem. Det kan være, at motivet er for dunkelt, de interessante personer er ikke i centrum eller hudfarven ikke er naturlig.

Derfor er et fotoredigeringsprogram uundværligt. Det kan fjerne fejl som pletter, forkerte farver, forkert beskæring og skævt perspektiv. Men hvilket program skal du bruge?

Testfotoet. Der er flere fejl: en plet på himlen, skæve huse og matte farver.

Her tester vi fire vidt forskellige løsninger. To af dem skal du købe, mens de to andre er gratis alternativer. Vi har allieret os med den professionelle fotograf Sally Megyessi, som har taget et billede af en række huse på en gade, hvor der blandt andet er tydelige pletter på himlen.

Hvert fotoredigeringsprogram har skullet rette op på billedet, og vi bruger programmernes autofunktion til automatisk rettelse af fejl. Det er en rar funktion, hvis du har 100 feriebilleder, som du ikke har tiden til at redigere.

Læs testene her:

Gimp 2.8
Picasa 3.9
Photoshop CC 2014.1
Capture One Pro

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S