Lydbar i den tunge ende

Konstruktionen er gennemført og kun med lyden i fokus. Atlantic Technology leverer topklasselyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Amerikanske Atlantic Technology er nok ikke det mest kendte mærke i Danmark, men producenten har gennem årtier stået bag surroundhøjttalere i den helt tunge ende. Denne lydbar er således opbygget efter alle ”surround”-kunstens regler.

Kabinettet er markant større end hos de øvrige deltagere i testen. Der benyttes store højttalerenheder af meget høj kaliber, og det forholdsvist dybe kabinet giver plads til stor volumen, så der er mulighed for at kunne levere et højt lydtryk og en dyb bas. Lydbaren er da også uden subwoofer (men har udgang hertil). Den indeholder to stk. 4” bas-enheder og to ¾”-diskanter – det er større end i langt de fleste konkurrerende lydbarer.

Bagpå finder du traditionelle analoge og digitale lydindgange, men ikke HDMI. Det er et minus, men via et optisk digitalt kabel går det. Ønsker du at streame, kan du gøre det direkte fra dine musikkilder med Bluetooth, og ved hjælp af den lille fjernbetjening, der følger med, kan du skifte mellem forskellige lydindstillinger: 2-kanals, 3-kanals eller 5-kanals og hertil en indstilling til tale, der gør stemmer markant mere tydelige. Perfekt til nyhedsudsendelser.

Med surroundlyd giver Atlantic en overraskende flot lydoplevelse. Der er en sound og dynamik, som vi sjældent har hørt magen til. Du skal op i klassegrej som B&W Panorama 2 (som koster næsten 10.000 kroner) eller lignende for at opnå samme formidable high end-lyd. Lydbilledet er stort og kommer godt ud i stuen, og der er så meget power i det, at man kun i de vildeste actionfilm mangler den helt dybe bas.

Som vi oplever det, er Atlantic en lydperle ud over det sædvanlige. En dinosaur, der har fået moderne teknologi bygget ind, men som udgangspunkt fungerer på grund af sit gennemførte design, hvor det er lyden, der først og fremmest er i fokus. Det vil vi gerne honorere ved at gøre Atlantic til testens vinder trods dens få og indlysende minuspunkter som manglende HDMI og lidt vel store dimensioner.

Mange lydbarer sælges på, at de kan levere surroundlyd (hvor du er omgivet af lyd som i biografen). Det kan naturligvis ikke lade sig gøre med kun én fronthøjttaler. Men ved blandt andet at bruge lytterummets vægge til at reflektere lydbølgerne kan en lydbar skabe en surroundeffekt, som i mange tilfælde er ganske overbevisende. Ægte surround kræver dog flere højttalere.væg-surround

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura