Flot 4K-skærm med ergonomiske udfordringer

Uden tvivl den mest elegante skærm her i testen designmæssigt set, hvilket dog desværre hænger sammen med de yderst rudimentære ergonomiske egenskaber.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den T-formede fod er som resten af U28D590D5 fremstillet i plast. Det ser ganske flot ud, men materialet på selve skærmen virker ikke desto mindre en anelse ”billigt”, hvilket ikke kan siges om det børstede look på bagsiden.
Det største kritikpunkt er, at skærmen virker lettere vakkelvorn, når man rører ved den. Det er en skam, for på bagsiden befinder JOG-knappen sig, der benyttes til on-screen-menuen. Løsningen er på en gang den letteste og mest træfsikre menu-navigation i testen, samtidigt med at den ergonomisk er en plage.

Skærmen fremstår med en vis elegance takket være den slanke fod. Det er dog ikke den mest stabile løsning, og ergonomi er ikke styrken her.

Placeringen af JOG-knappen lidt oppe på bagsiden betyder beklageligvis, at armen trættes ved, at man skal række ind under skærmen for at betjene den.
Selve menuen giver adgang til en række udmærkede indstillingsmuligheder, blandt andet er der en ren ”game mode” og muligheder for at justere responstid og indstille farvetonerene.

Med hensyn til tilslutningsmuligheder og andre hardwaremæssige features er U28D590DS heller ikke blandt de fremmeste. Der er dog alligevel rigeligt med tilslutningsmuligheder i form af en displayport-indgang og to HDMI-indgange.

Det er testens lysstærkeste skærm. Med 370 cd/m2 er det næsten umuligt at tænke på et sted, hvor den ikke kan anvendes – også fordi den som alle de andre deltagere har en matteret skærm.

Lysstyrken betyder også, at skærmen kan sættes pænt ned, uden at det gør noget. Skærmen bliver ikke mere flimrende af den grund. I hvert fald ikke, hvis man ikke sætter lysstyrken lavt.

Det er den mest energibesparende skærm ved optimerede indstillinger. Ikke voldsomt, men nok. Også her klares 60 Hz ved 4K-opløsning uden problemer ved brug af displayport 1.2-forbindelse.

Billedkvaliteten er også her fin med bløde farveovergange, gode gammaværdier lige ud af posen og fornuftige kontrastniveauer for et TN-panel.

Oplevelsen i spil er fin, dog ikke den bedste her i testen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S