Flot 4K-skærm med ergonomiske udfordringer

Uden tvivl den mest elegante skærm her i testen designmæssigt set, hvilket dog desværre hænger sammen med de yderst rudimentære ergonomiske egenskaber.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den T-formede fod er som resten af U28D590D5 fremstillet i plast. Det ser ganske flot ud, men materialet på selve skærmen virker ikke desto mindre en anelse ”billigt”, hvilket ikke kan siges om det børstede look på bagsiden.
Det største kritikpunkt er, at skærmen virker lettere vakkelvorn, når man rører ved den. Det er en skam, for på bagsiden befinder JOG-knappen sig, der benyttes til on-screen-menuen. Løsningen er på en gang den letteste og mest træfsikre menu-navigation i testen, samtidigt med at den ergonomisk er en plage.

Skærmen fremstår med en vis elegance takket være den slanke fod. Det er dog ikke den mest stabile løsning, og ergonomi er ikke styrken her.

Placeringen af JOG-knappen lidt oppe på bagsiden betyder beklageligvis, at armen trættes ved, at man skal række ind under skærmen for at betjene den.
Selve menuen giver adgang til en række udmærkede indstillingsmuligheder, blandt andet er der en ren ”game mode” og muligheder for at justere responstid og indstille farvetonerene.

Med hensyn til tilslutningsmuligheder og andre hardwaremæssige features er U28D590DS heller ikke blandt de fremmeste. Der er dog alligevel rigeligt med tilslutningsmuligheder i form af en displayport-indgang og to HDMI-indgange.

Det er testens lysstærkeste skærm. Med 370 cd/m2 er det næsten umuligt at tænke på et sted, hvor den ikke kan anvendes – også fordi den som alle de andre deltagere har en matteret skærm.

Lysstyrken betyder også, at skærmen kan sættes pænt ned, uden at det gør noget. Skærmen bliver ikke mere flimrende af den grund. I hvert fald ikke, hvis man ikke sætter lysstyrken lavt.

Det er den mest energibesparende skærm ved optimerede indstillinger. Ikke voldsomt, men nok. Også her klares 60 Hz ved 4K-opløsning uden problemer ved brug af displayport 1.2-forbindelse.

Billedkvaliteten er også her fin med bløde farveovergange, gode gammaværdier lige ud af posen og fornuftige kontrastniveauer for et TN-panel.

Oplevelsen i spil er fin, dog ikke den bedste her i testen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S