Nu kommer der endelig et gennemført smartwatch

Google og Intel er gået sammen med den schweiziske ur-gigant TAG Heuer om at skabe det ultimative smartwatch, som forener de tre virksomheders ekspertise inden for software, hardware og førsteklasses urmageri.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samarbejdet blev officielt til Baselworld, under en pressekonference tirsdag d. 19. marts, ved Tag Heuers stand. Jean-Claude Biver, Præsident for Watch Division LVMH Group og CEO hos TAG Heuer, David Singleton, Director of Engineering for Android Wear, og Michael Bell, Corporate Vice President og General Manager af Intel’s New Devices Group, samledes på scenen.

Sammen vil virksomhederne skabe et produkt, som er både luksuriøst og forbundet til dens ejers daglige liv – en kulmination af innovation, kreativitet og design fra Silicon Valley i Californien og Watch Valley i La Chaux-de-Fonds, Schweitz.

”Schweizisk urmageri og Silicon Valley er et ægteskab af teknologisk innovation, med urmageriets troværdighed. Vores samarbejde har alle de synergier, der former et win-win partnerskab og potentialet for vores tre virksomheder er enormt,” udtaler Jean-Claude Biver.

Guy Sémon, General Manager hos TAG Heuer tilføjer: ”Kvaliteten af schweiziske ure er berømt i hele verden. Når dette bliver bragt sammen med den kreative teknologi og globale styrke af to virksomheder, som Intel og Google, der bruger Android Wear platformen, baseret på Intels teknologi, kan vi se skabelsen af en teknologisk revolution i vores industri, som gør, at jeg er stolt af at være en pioner i dag med Tag Heuer.”

David Singleton udtaler: “Ved at fusionere skønhed med teknologi, har det schweiziske ur inspireret generationer af kunstnere og ingeniører – inklusiv os hos Google. Vi er derfor begejstrede for at arbejde med Tag Heuer og Intel for at samle en unik blanding af følelser og innovation til luksusmarkedet. Sammen, og ved at bruge Android Wear platformen, kan vi visualisere et endnu bedre, smukt, intelligent ur.”

“Mens vi arbejder på at muliggøre teknologiske oplevelser, som giver større anvendelighed og værdi til folk, er Intel sikre på, at en fælles fremgangsmåde vil inspirere ny innovation i wearable teknologi.

Samarbejdet med Tag Heuer og Google bringer os tættere på at realisere visionen om wearable teknologi, med et specielt smartwatch, som højner kategorien,” siger Michael Bell.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S