Nu kommer der endelig et gennemført smartwatch

Google og Intel er gået sammen med den schweiziske ur-gigant TAG Heuer om at skabe det ultimative smartwatch, som forener de tre virksomheders ekspertise inden for software, hardware og førsteklasses urmageri.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Samarbejdet blev officielt til Baselworld, under en pressekonference tirsdag d. 19. marts, ved Tag Heuers stand. Jean-Claude Biver, Præsident for Watch Division LVMH Group og CEO hos TAG Heuer, David Singleton, Director of Engineering for Android Wear, og Michael Bell, Corporate Vice President og General Manager af Intel’s New Devices Group, samledes på scenen.

Sammen vil virksomhederne skabe et produkt, som er både luksuriøst og forbundet til dens ejers daglige liv – en kulmination af innovation, kreativitet og design fra Silicon Valley i Californien og Watch Valley i La Chaux-de-Fonds, Schweitz.

”Schweizisk urmageri og Silicon Valley er et ægteskab af teknologisk innovation, med urmageriets troværdighed. Vores samarbejde har alle de synergier, der former et win-win partnerskab og potentialet for vores tre virksomheder er enormt,” udtaler Jean-Claude Biver.

Guy Sémon, General Manager hos TAG Heuer tilføjer: ”Kvaliteten af schweiziske ure er berømt i hele verden. Når dette bliver bragt sammen med den kreative teknologi og globale styrke af to virksomheder, som Intel og Google, der bruger Android Wear platformen, baseret på Intels teknologi, kan vi se skabelsen af en teknologisk revolution i vores industri, som gør, at jeg er stolt af at være en pioner i dag med Tag Heuer.”

David Singleton udtaler: “Ved at fusionere skønhed med teknologi, har det schweiziske ur inspireret generationer af kunstnere og ingeniører – inklusiv os hos Google. Vi er derfor begejstrede for at arbejde med Tag Heuer og Intel for at samle en unik blanding af følelser og innovation til luksusmarkedet. Sammen, og ved at bruge Android Wear platformen, kan vi visualisere et endnu bedre, smukt, intelligent ur.”

“Mens vi arbejder på at muliggøre teknologiske oplevelser, som giver større anvendelighed og værdi til folk, er Intel sikre på, at en fælles fremgangsmåde vil inspirere ny innovation i wearable teknologi.

Samarbejdet med Tag Heuer og Google bringer os tættere på at realisere visionen om wearable teknologi, med et specielt smartwatch, som højner kategorien,” siger Michael Bell.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS