ASUS X99-A

Hvis man er en ivrig gamer, der prøver at vride mest mulig ydelse ud af en multi-gpu-maskine, er Asus nok ikke længere det oplagte valg.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Torben Okholm, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Deluxe-bundkortet til næsten 3000 kroner (på samme side) er sandsynligvis uden for de flestes økonomiske rækkevidde, når det gælder om at bygge en pc, men heldigvis begrænser Asus ikke sine X99-bestræbelser til den allerhøjeste del af markedet. X99-A til 3000 kroner er nok ganske kostbart, men når vi taler om denne X99-platform på noget nær serverniveau, må 1900 kroner nok betragtes som en mellemklassepris.

X99-A glider fint ind mellem sin luksuøse Deluxe-slægtning og den billigere del af markedet, hvor kortene fra MSI og ASRock hersker. Det har alt det, der gør X99-platformen så fremragende – fuld ddr4-support af otte dimm-slots, SATA Express og M.2 pci-e-lagerforbindelser, x16 pci-e-3.0-slots til multi-gpu-maskiner og god overclocking-support. Der er en række andre funktioner, herunder et EM-skærmet lydkort, fysiske kontakter til EZ -indstillinger og styring af energieffektivitet.

Det har endda den flotte hvide og sorte finish som Deluxe-udgaven. Selvom man kan kalde dette kort et mellemklasse-X99-kort, får man virkelig noget for pengene. Funktioner er der nok af.

Specifikationerne er også gode, når det gælder cpu-ydelse, og kortet følger med de tunge drenge i X99-verdenen. Asus bruger den samme specielle OC Socket i hele sin X99-serie i stedet for standardsoklen, Intel LGA 2011-v3.

Den føjer ekstra pins til konstruktionen, og den kan derfor bruge forbindelser på Haswell-E-chips, som standardsoklen ikke kan bruge. Asus’ ingeniører siger, at det er med til at sikre stabil spænding til overclocking, især når det gælder hukommelsesydelsen. Det lyder troligt, idet de to Asus-kort var de eneste, der kunne håndtere Corsairs 3.000 MHz XMP-indstillinger, og X99-A leverede den højeste overclockede Cinebench-score efter X99 Deluxe.

Spillet er ude

Desværre slutter glæden, når det gælder lagerydelse og gaminghastigheder. Gennemgående var pci-e-lagerydelsen fra M.2 x4-slottet den svageste blandt de syv kort, vi testede. Både vilkårlig og sekventiel skriveydelse haltede bagefter de andre.

Manglen på gamingydelse er dog den største overraskelse. Asus har længe været i spidsen med gamingkomponenter, og selvom det måske kun har været med få fps, har dets bundkort gerne ligget i top i alle spiltest. I de seneste par år har Gigabyte imidlertid overhalet Asus og taget føringen.

Gigabyte fører også på gaming, denne seneste Intel-platform, men nu er Asus ikke blot gledet ned på andenpladsen; firmaet er i bunden af testlisten.
Asus’ X99-A giver god valuta til en allround-pc, navnlig hvis man vil have mest muligt ud af hukommelsen og en overclocket cpu. Men hvis man er en ivrig gamer, der prøver at vride mest mulig ydelse ud af en multi-gpu-maskine, er Asus nok ikke længere det oplagte valg.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec