Holmegaard har blæst en iPhone-højttaler i glas

Urania er en akustisk forstærker i mundblæst glas, som helt uden brug af elektronik gør lyden fra din iPhone større.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lige siden Grevinde Henriette Danneskiold-Samsøe i 1825 satte gang i glasproduktionen i Holmegaard tørvemose, har Holmegaard sat glas på alverdens borde. Fra lysestager til blomstervaser, langstilkede vinglas og bærbare lanterner. Nu føjer Holmegaard også forstærker til sin store portefølje af brugsdesign.

Urania er skabt af den amerikanske glaskunstner Aric Snee og bygger med sit mundblæste håndværk og sin ultramoderne ”slow sound”-filosofi bro mellem fortid og nutid.

Her er ingen batterier, ingen strøm og ingen streaming - kun visionært glasdesign, der med navnet ”Urania” er opkaldt efter Holmegaards gamle glasorkester, som netop spillede på blæseinstrumenter produceret af
glas.

High-end design til low-tech lyd

Aric Snee er tilknyttet Ball University, School of Art, men arbejder desuden som udøvende glaskunstner og designer. Arbejdet bragte ham i 2012 til Norge, og det skandinaviske formsprog løber som en rød tråd
gennem Aric Snees design, der er minimalistisk og organisk.

Det gælder ikke mindst Urania, som Aric Snee designede i 2014 som en praktisk-æstetisk løsning på et problem, de fleste kender: Lysten til at fylde
hjemmet med musik og vellyd, men ulysten til at indrette boligen med elektronik overalt.

Resultatet blev et design, der - ligesom glaskunsten - udnytter naturens egen energi - og forbedrer og forstærker lyden akustisk med mærkbar effekt.

Den akustiske glasforstærker kan anvendes til iPhone 4, 5 og 6 og kan tages med overalt i boligen. Samtidig fungerer Urania som dekorativ glasskulptur og ”parkeringsplads” for mobiltelefonen.

Urania er udført i mundblæst glas, der pustes i et stykke. Forstærkeren fås både i klart og smokefarvet glas og minder med sit enkle, tragtformede design om både et gammeldags hørerør og havets brusende konkylier.

Urania (H: 10,5 cm, B: 24 cm, D: 13,5 cm) koster 999,95 kr. i klart glas og 1.099,95 kr. i smokefarvet glas.

.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S