Masser af videonyheder fra Adobe

Med en række opdateringer på tværs af Creative Cloud, giver Adobe bedre muligheder for at skabe spændende videomateriale. Samtidig lancerer Adobe en ny app, der giver kreative mulighed for at tage billeder og bruge billedets farver som palette til senere produktioner i Adobe Premiere Pro, Adobe Premiere Clip og Adobe After Effects.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Omfattende opdateringer af programmer som Adobe Primetime, Adobe Premiere Pro CC, Adobe Anywhere og Adobe After Effects CC samt den helt nye app Project Candy er nogle af de nyheder, som Adobe præsenterer til den amerikanske videokonference NAB 2015.

De nye videoteknologier og services skal hjælpe tv-stationer, filmfolk og andre videoprofessionelle med fortsat at skabe, samarbejde og monitorere indhold på tværs af enheder.

Ny app fanger farverne på farten Her er nogle af de mest opsigtsvækkende nyheder fra Adobe:

* Lumetri Color Panel i Premiere Pro CC er et nyt farveværktøj, der kombinerer det bedste fra henholdsvis Adobe SpeedGrade CC og Adobe Lightroom. Resultatet er et nyt workflow, der giver klipperen mulighed for at lave både simple og komplekse farvejusteringer.

* Project Candy er en splinterny iOS-app, hvor man nemt kan tage og dele billeder fra sin smartphone af interessante lys- eller farvesammensætninger, man møder på sin vej.

* Adobe Character Animator CC er en ny feature i Adobe After Effects CC, der giver nyt liv til todimensionelle figurer.

* Creative Cloud Libaries i Premiere Pro CC og After Effects CC giver øjeblikkelig adgang til filer på tværs af programmerne.
Morph Cut er en ny feature i Premiere Pro CC, der sletter uønskede pauser og jump cuts fra såkaldte talking heads.

* Face Tracker i After Effects CC følger ansigters gestik med større præcision.

* Time Tuner i både Premiere Pro CC og Adobe Media Encoder CC gør det lettere at justere længden af indhold.

Adobe Anywhere findes nu i to versioner. Med Anywhere med Mercury Streaming Engine har produktionsselskaber mulighed for at dele medier og projekter og endda arbejde på tværs af kontorer og locations. Nu kommer der også en helt ny og billigere version af Adobe Anywhere til de selskaber, som vil samarbejde “in house”, men som ikke behøver muligheden for ”remote editing”.

Adobe tiltrækker verdenskendte filmkoryfæer

Hvad har Coen-brødrene, instruktøren fra Saturday Night Live og den amerikanske sportskanal MLB Networks tilfælles? De har alle konverteret til Adobe Creative Cloud, hvis videoværktøjer nu bliver yderligere oprustet. Flere store navne fra Hollywood har fået øjnene op for Adobe Creative Cloud. Blandt andre de Oscar-vindende brødre Joel og Ethan Coen, der i øjeblikket er i gang med at klippe filmen Hail, Caesar!

Også instruktøren Rhys Thomas og produceren Lorne Michaels, kendt fra Saturday Night Live, anvender nu Adobes kreative økosystem til deres film Staten Island Summer, der har premiere senere på året. Bedre tv-oplevelser forude Adobes opdateringer gælder ikke kun video- og filmindhold. Der er også opdateringer af Adobe Primetime, der er specialiseret i at levere tv-indhold på tværs af skærme og enheder. I praksis betyder dette bedre videolevering, monitorering og personliggørelse af indhold.

Samtidigt indgår Adobe i flere partnerskaber, blandt andre med MLBAM (Major League Baseball Advanced Media), der skal optimere live-streaming med blandt andet playback-funktioner til alle baseball- kampe.

Annonce

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S