Intel bygger USAs to største supercomputere

Hele 180 petaflops baseret på Intels skalerbare HPC systemramme skal bruges til avanceret videnskabelig forskning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Intel Corporation har i dag annonceret, at den amerikanske energistyrelse, Argonne Leadership Computing Facility (ALCF) har underskrevet en kontrakt med Intel Federal LLC, et helejet datterselskab af Intel Corporation, for at Intel skal levere hele to supercomputere.

Kontrakten er del af energistyrelsens omfattende initiativ, om avancerede supercomputere til styrelsens laboratorier, som vil være fem til syv gange mere effektive end de to supercomputere, der findes på stedet i dag.

Det fælles samarbejde med Oak Ridge, Argonne og Lawrence Livermore (CORAL) vil hjælpe med at fremme USA’s førerposition i videnskabelig research og fastholde førerpositionen af næste generations exascale computerbrug i fremtiden.

Intel blev valgt som hovedleverandør og vil arbejde med Cray Inc. som system integrator og producent af disse næste generations high-performance (HPC) systemer. Det største system, der kommer til at hedde Aurora, er baseret på Intels HPC skalerbare systemramme og vil være en næste generations Cray ”Shasta” supercomputer. Aurora systemet vil blive leveret i 2018 og have en maksimal ydeevne på 180 petaflops, der vil gøre det til det mest effektive system til dags dato.

Det andet system, der skal hedde Theta, vil fungere som et tidligt produktionssystem for ALCF, og skal leveres i 2016. Systemet vil have en ydeevne på 8,5 petaflops og kun kræve 1,7 megawatt i strøm.

”Valget af Intel som leverandør af Aurora supercomputeren er en validering af vores unikke førerposition i en ny æra indenfor HPC,” udtaler Raj Hazra, vice president i Data Center Group og general manager i Technical Computing Group hos Intel.

”Intels HPC skalerbare systemramme muliggør balancerede, skalerbare og effektive systemer. Det forlænger også økosystemets årti lange investering i software til fremtidige generationer. Vi ser frem til talrige, videnskabelige opdagelser og den omfattende indflydelse på samfundet, Aurora vil muliggøre. ”

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune