Pas på – Omen er løs!

Den er lige så attraktiv, som den er hurtig. HP’s nyeste bud på en gaming-bærbar formår at kombinere et flot og attraktivt design med grafikmuskler i særklasse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Markedet oversvømmes af gamingcomputere. Så hvorfor egentlig interessere sig for endnu en maskine, også selvom den er fra HP? Fordi denne nyhed – Omen – trods masser af grafikmuskler ikke er alt for stor og klodset og heller ikke er spækket med blinkende lamper, som nok kan henrykke en teenager, men ikke nødvendigvis en mere moden, erfaren gamer.

Der er rødt lys både i taster og i højttalerne, og touchpad’en er ekstra stor.

HP Omen er næsten skandinavisk i sit design og kun knap 2 centimeter tyk, og da vægten er fornuftig lav, 2,1 kilo, hvilket er absolut godkendt for en computer i denne klasse, er maskinen ret velegnet til andet end gaming. Overvej den, hvis du er glad for at spille, men ikke vil ofre pengene på en ekstra maskine til de dagligdags pc-gøremål.

Specifikationsmæssigt er der dog ingen tvivl om, at dette er en gamingspecialist. En Intel-processor fra øverste hylde og et Nvidia GeForce GTX860M-grafikkort er kernerne bag ydelsen. Det er en kombination, der kan give de fleste gamingfolk hjertebanken. For det sikrer ydelse på niveau med en stationær gamingcomputer af god kaliber.
Skærmen er en 15,6” berøringsfølsom type med full HD, perfekt til brug med Windows 8.1, som HP Omen er født med.

De gode specifikationer mærkes med det samme, når du går i gang med at spille. Maskinen kører helt glidende, også når grafikken er så udfordrende, at mange andre gamingcomputere må give op. I vores tekniske 3DMark-måling kan man se, at Omen kører langt mere end 60 billeder i sekundet det meste af tiden. Det er fint over gennemsnittet, hvilket den samlede 3DMark-score på 3750 også understreger. En score omkring de 3300-3400 regnes for acceptabel, når der er tale om en gamingbærbar. Så HP Omen har god margin her!

Glansfuldt skærmbillede

Lige så vigtigt står billedet meget flot, detaljeret og med en glans i spejlinger, som gør det lækkert at kigge på. Samme billedkvalitet har du stor fornøjelse af til andre multimedieformål – når der for eksempel skal ses film. Men ved kritisk billedbehandling er skærmen for glansbilledagtig. Det er ikke fotografens foretrukne løsning. Men til især spil gør det ikke spor, at der er lidt ”drøn på”.

Funktionsknapperne sidder lidt usædvanligt i venstre side ved tastaturet.

Lyden er også god, og placeringen af højttalerne helt ude i siden giver et bredt og tydeligt stereobillede. Heldigvis kan der skrues godt op for lyden. Det har du brug for, da blæseren er meget kraftig og hørbar, så snart maskinen presses i krævende spil. Vi er med på, at en kraftig bærbar pc i et tyndt kabinet kræver en god blæser, for at elektronikken kan blive tilstrækkelig kølet, men støjen er altså i overkanten.

Bortset fra blæserlarmen er der ikke meget at være ked af her. Pc’en er ekstremt lækkert bygget og fungerer godt til stort set alle opgaver. Måske skal du lige vænne dig til, at alle tilslutninger sidder på bagsiden af kabinettet og funktionsknapperne i venstre side af tastaturet.

Prisen er i den pebrede ende (cirka 14.000 kroner), men i forhold til hvad der ellers findes på markedet i denne klasse, er det en fornuftig pris for denne pc.

Et godt alternativ til HP Omen er Alienware 17. Den billigste konfiguration koster cirka 12.000 kroner, og ydelsen kommer tæt på Omens i samme prisleje. Til gengæld må du leve med en fysisk større og ikke mindst tungere computer med et noget mere potent design.

 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS