Nu er der gratis opladning overalt på Roskilde festival

For første gang nogensinde er der i år gratis
mobilopladning til alle både på festivalpladsen og i campingområdet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

”Vi sætter en ære i at levere en god mobiloplevelse på festivalen – både når det gælder opladning og mobilnetværk. Vores kunder er danmarksmestre i dataforbrug og stærkt overrepræsenterede på Roskilde Festival, hvor de slår alle rekorder i dataforbrug år efter år. Vi mener derfor, at vi er det oplagte teleselskab for festivalgængere. Med dette eksklusive partnerskab vil vi gerne give alle gæsterne den fedeste festivaloplevelse til dato og anerkende, at de har den samme forkærlighed som os for festivallivet og de magiske øjeblikke der opstår undervejs, som man bare må dele via mobilen.”

Når stjerner som Pharrell Williams og Paul McCartney indtager Orange Scene på dette års Roskilde Festival, så vil luften summe af mobiltelefoner, der som aldrig før tager billeder og video og deler oplevelsen på de sociale medier. Derfor bliver 2015 også året, hvor det bliver gratis for alle at få opladet mobiltelefonen overalt på Roskilde Festival. Teleselskabet 3 bliver i år eksklusiv partner inden for mobiltelefoni. Sidste år blev der alene af 3’s kunder foretaget tæt på to mio. opkald, sendt tre mio. sms’er og brugt 16,7 TB data under festivalen. Tallene forventes at stige i år, og dét kræver mange opladninger af mobiltelefonernes batterier.

”Mobiltelefonen er en fuldstændig afgørende vejviser, når man skal finde rundt på festivalpladsen og navigere i alle oplevelserne. Og uden strøm på mobilen ryger kontakten lynhurtigt til alle de nye og gamle venskaber, der opstår på Roskilde Festival. Så vi har længe forsøgt at forbedre mobilforholdene i vores enorme festivalby, for stort set samtlige 130.000 indbyggere har en mobiltelefon på sig konstant. Og med samarbejdet kan vi endelig tilbyde en række nye og gratis services på mobilfronten, som i den grad kommer gæsterne til gode,” siger Roskilde Festivals chef for salg og partnerskaber, Hans Christian Smed, om samarbejdet med 3.

175.000 gratis opladninger

3 har de sidste tre år tilbudt gratis opladning på selskabets egen stand på festivalen. I år udvider 3 tilbuddet til at omfatte de 13 kombinerede garderober og ladestationer på camping- og festivalpladsen. Her kan man enten indlevere sin telefon til gratis opladning eller købe Volt’s bærbare mobilopladning. I festivalens ånd har 3 i år også lavet en række kreative tiltag, der gør opladning til en integreret del af festivaloplevelsen. Mens gæsterne venter på, at batteriet bliver tanket op, kan de spille rundt om bordet på specialbyggede bordtennisborde eller tage sig et hvil på en række loungebænke. Begge installationer har indbyggede stik til opladning.3 forventer at skulle levere 175.000 gratis opladninger under festivalen. I 2014 blev der på festivalen foretaget 105.000 opladninger i garderobestandene, som festivalgæsterne betalte 10 kr. for pr. styk.Direktør for 3’s privatkundemarked, David Elsass, siger følgende om partnerskabet med Roskilde Festival:

”Vi sætter en ære i at levere en god mobiloplevelse på festivalen – både når det gælder opladning og mobilnetværk. Vores kunder er danmarksmestre i dataforbrug og stærkt overrepræsenterede på Roskilde Festival, hvor de slår alle rekorder i dataforbrug år efter år. Vi mener derfor, at vi er det oplagte teleselskab for festivalgængere. Med dette eksklusive partnerskab vil vi gerne give alle gæsterne den fedeste festivaloplevelse til dato og anerkende, at de har den samme forkærlighed som os for festivallivet og de magiske øjeblikke der opstår undervejs, som man bare må dele via mobilen.”

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS