Windows-mobiler kan snart køre Android-apps

Microsoft vælger overraskende at åbne op for Android-apps på deres smartphones. Adgangen til over en million apps fra det konkurrerende styresystem løser det største problem, der har plaget Windows-mobilerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der har været bred enighed om, at Windows Phone er et brugervenligt og velfungerende mobilstyresystem. Mængden af apps, der har været tilgængelig til Windows-mobilerne har dog været temmelig begrænset, og det har skadet udbredelsen af dem.

Ganske overraskende har Microsoft nu valgt at løse dette ved at åbne op for apps fra kæmpekonkurrenten Google, der står bag Android-systemet, som i dag sidder i størstedelen af verdens smartphones. Det afslørede Microsoft ved den igangværende Build-konference.

En mini-version af Android skal fremover integreres i mobilerne, så de kan køre Android-apps. Samtidig gør Microsoft det nemt for udviklere af ikke kun Android- men også iPhone-apps at konvertere deres software til Windows Phone-systemet, sådan at en app udviklet til de konkurrerende systemer hurtigt kan konverteres til Windows Phone.

Med det kommende Windows 10, der forener Microsoft-enheder på tværs af alle platforme, så samme apps fungerer til både computer, mobil og tablets, bør det således blive langt mere attraktivt at skabe apps til Microsofts enheder.

Det bliver spændende at se, hvad alt dette kan gøre for udbredelsen af Windows-mobiler.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo