Windows-mobiler kan snart køre Android-apps

Microsoft vælger overraskende at åbne op for Android-apps på deres smartphones. Adgangen til over en million apps fra det konkurrerende styresystem løser det største problem, der har plaget Windows-mobilerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der har været bred enighed om, at Windows Phone er et brugervenligt og velfungerende mobilstyresystem. Mængden af apps, der har været tilgængelig til Windows-mobilerne har dog været temmelig begrænset, og det har skadet udbredelsen af dem.

Ganske overraskende har Microsoft nu valgt at løse dette ved at åbne op for apps fra kæmpekonkurrenten Google, der står bag Android-systemet, som i dag sidder i størstedelen af verdens smartphones. Det afslørede Microsoft ved den igangværende Build-konference.

En mini-version af Android skal fremover integreres i mobilerne, så de kan køre Android-apps. Samtidig gør Microsoft det nemt for udviklere af ikke kun Android- men også iPhone-apps at konvertere deres software til Windows Phone-systemet, sådan at en app udviklet til de konkurrerende systemer hurtigt kan konverteres til Windows Phone.

Med det kommende Windows 10, der forener Microsoft-enheder på tværs af alle platforme, så samme apps fungerer til både computer, mobil og tablets, bør det således blive langt mere attraktivt at skabe apps til Microsofts enheder.

Det bliver spændende at se, hvad alt dette kan gøre for udbredelsen af Windows-mobiler.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos