Windows-mobiler kan snart køre Android-apps

Microsoft vælger overraskende at åbne op for Android-apps på deres smartphones. Adgangen til over en million apps fra det konkurrerende styresystem løser det største problem, der har plaget Windows-mobilerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der har været bred enighed om, at Windows Phone er et brugervenligt og velfungerende mobilstyresystem. Mængden af apps, der har været tilgængelig til Windows-mobilerne har dog været temmelig begrænset, og det har skadet udbredelsen af dem.

Ganske overraskende har Microsoft nu valgt at løse dette ved at åbne op for apps fra kæmpekonkurrenten Google, der står bag Android-systemet, som i dag sidder i størstedelen af verdens smartphones. Det afslørede Microsoft ved den igangværende Build-konference.

En mini-version af Android skal fremover integreres i mobilerne, så de kan køre Android-apps. Samtidig gør Microsoft det nemt for udviklere af ikke kun Android- men også iPhone-apps at konvertere deres software til Windows Phone-systemet, sådan at en app udviklet til de konkurrerende systemer hurtigt kan konverteres til Windows Phone.

Med det kommende Windows 10, der forener Microsoft-enheder på tværs af alle platforme, så samme apps fungerer til både computer, mobil og tablets, bør det således blive langt mere attraktivt at skabe apps til Microsofts enheder.

Det bliver spændende at se, hvad alt dette kan gøre for udbredelsen af Windows-mobiler.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job