Windows-mobiler kan snart køre Android-apps

Microsoft vælger overraskende at åbne op for Android-apps på deres smartphones. Adgangen til over en million apps fra det konkurrerende styresystem løser det største problem, der har plaget Windows-mobilerne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der har været bred enighed om, at Windows Phone er et brugervenligt og velfungerende mobilstyresystem. Mængden af apps, der har været tilgængelig til Windows-mobilerne har dog været temmelig begrænset, og det har skadet udbredelsen af dem.

Ganske overraskende har Microsoft nu valgt at løse dette ved at åbne op for apps fra kæmpekonkurrenten Google, der står bag Android-systemet, som i dag sidder i størstedelen af verdens smartphones. Det afslørede Microsoft ved den igangværende Build-konference.

En mini-version af Android skal fremover integreres i mobilerne, så de kan køre Android-apps. Samtidig gør Microsoft det nemt for udviklere af ikke kun Android- men også iPhone-apps at konvertere deres software til Windows Phone-systemet, sådan at en app udviklet til de konkurrerende systemer hurtigt kan konverteres til Windows Phone.

Med det kommende Windows 10, der forener Microsoft-enheder på tværs af alle platforme, så samme apps fungerer til både computer, mobil og tablets, bør det således blive langt mere attraktivt at skabe apps til Microsofts enheder.

Det bliver spændende at se, hvad alt dette kan gøre for udbredelsen af Windows-mobiler.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Nordjylland

    KMD A/S

    Lead Business Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job