Kan lagergiganten også lave lyd?

Kingston er mest kendt for ramklodser og ssd'er. Med HyperX Cloud II har de imidlertid skabt et gamingheadset. Vi testede hvordan producenten er sluppet fra det ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kvalitetsindtrykket er godt med brug af gedigne materialer. Headsettet er udstyret med 53 mm neodymium højttalerenheder i en lukket konstruktion, der minimerer udefrakommende støj og forstærker basniveauet.

Frekvensområdet går fra 15 Hz til 25 kHz. Mikrofonen er aftagelig med fleksibel mikrofonarm og påmonteret vindhætte. HyperX Cloud II headsettet har sin force i computerspil, hvor det leverer en god atmosfære med en godt helstøbt lyd med glimrende bund. 7.1-kanals lyden udvider lydbilledet, men giver ikke rigtig den ønskede effekt.

Headsettet er også velegnet til lytning af musik, hvilket ikke altid er gamingheadsets stærke side. Her har headsettet en fin velafbalanceret lyd, der dog selvfølgelig ikke når specialiserede audiohovedtelefoner i den dyre ende. HyperX Cloud II har mellemstore ørekopper med indlejrede metalkapper med HyperX- logo. Bøjlen, der går op i det velpolstrede og fleksible hovedbånd, er også udført i kraftig metal.

Headsettets ørekopper sidder fint til hovedet uden at udøve et stort pres. Ørepuderne med det læderlignede materiale kan udskiftes med ørepuder med stofpolstring. Headsettet sidder godt, hvis man har et stort hoved kan hovedbøjlen dog komme til at hvile permanent på hovedet. Headsettet er udstyret med en kraftig flettet ledning på 1 meter der ikke filtrer, i enden af denne sidder en 3,5 mm minijackstik til brug i smartphones, tablets, Xbox One samt PlayStation 4.

Der medfølger desuden et 2 meters forlængerkabel med indbygget virtuelt 7.1-lydkort med USB-stik og volumenkontrol til brug med pc. Her kan du skrue op og ned for såvel hovedtelefonen og mikrofonen, hver gang ledsaget af et lille bip. Mikrofonen kan også mutes her, og 7.1-surroundlyden kan slås til eller fra. Headsettet er ikke billigt, men det udmærker sig alligevel ved i høj grad at være pengene værd. Man kunne savne muligheden for at fintune lydkortets lydindstillinger, men ellers er der mest ros at dele ud.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,