Kan lagergiganten også lave lyd?

Kingston er mest kendt for ramklodser og ssd'er. Med HyperX Cloud II har de imidlertid skabt et gamingheadset. Vi testede hvordan producenten er sluppet fra det ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Kvalitetsindtrykket er godt med brug af gedigne materialer. Headsettet er udstyret med 53 mm neodymium højttalerenheder i en lukket konstruktion, der minimerer udefrakommende støj og forstærker basniveauet.

Frekvensområdet går fra 15 Hz til 25 kHz. Mikrofonen er aftagelig med fleksibel mikrofonarm og påmonteret vindhætte. HyperX Cloud II headsettet har sin force i computerspil, hvor det leverer en god atmosfære med en godt helstøbt lyd med glimrende bund. 7.1-kanals lyden udvider lydbilledet, men giver ikke rigtig den ønskede effekt.

Headsettet er også velegnet til lytning af musik, hvilket ikke altid er gamingheadsets stærke side. Her har headsettet en fin velafbalanceret lyd, der dog selvfølgelig ikke når specialiserede audiohovedtelefoner i den dyre ende. HyperX Cloud II har mellemstore ørekopper med indlejrede metalkapper med HyperX- logo. Bøjlen, der går op i det velpolstrede og fleksible hovedbånd, er også udført i kraftig metal.

Headsettets ørekopper sidder fint til hovedet uden at udøve et stort pres. Ørepuderne med det læderlignede materiale kan udskiftes med ørepuder med stofpolstring. Headsettet sidder godt, hvis man har et stort hoved kan hovedbøjlen dog komme til at hvile permanent på hovedet. Headsettet er udstyret med en kraftig flettet ledning på 1 meter der ikke filtrer, i enden af denne sidder en 3,5 mm minijackstik til brug i smartphones, tablets, Xbox One samt PlayStation 4.

Der medfølger desuden et 2 meters forlængerkabel med indbygget virtuelt 7.1-lydkort med USB-stik og volumenkontrol til brug med pc. Her kan du skrue op og ned for såvel hovedtelefonen og mikrofonen, hver gang ledsaget af et lille bip. Mikrofonen kan også mutes her, og 7.1-surroundlyden kan slås til eller fra. Headsettet er ikke billigt, men det udmærker sig alligevel ved i høj grad at være pengene værd. Man kunne savne muligheden for at fintune lydkortets lydindstillinger, men ellers er der mest ros at dele ud.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics