Cooler Master Nepton 240M

Nem at bruge og køler hurtigt.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

COOLER MASTER har forstand på cpu-kølerteknologi. Den forrige Seidon-serie hørte til vores absolutte favoritter, når det gælder closed-loop-væskekølere.

Den nye Nepton-serie bygger afgjort på det samme køle-dna, som lå bag Seidon. Den bruger en konstruktion, der er næsten magen til den foregående generation, den er blot udviklet en smule mere. Den helt store gevinst ved Cooler Masters monteringsbøjle er, at man først placerer monteringsmekanismen på kortet, hvorefter man sætter pumpen på denne sikrede bøjle. Når man skal udskifte cpu-køleren på en maskine, der i forvejen er bygget ind i et kabinet, er det en sand gave.

En fremragende allroundkøler, der er vores favorit.

Det vil sige, at man ikke behøver en tredje hånd til at jonglere med køler, bøjle og skruetrækker, når man skal installere en Nepton – hvis man blot har en tilstrækkelig stor udskæring i kabinettets monteringsbakke bag cpu-soklen, er monteringen en svir. Brugen af lange fingerskruer på de to ventilatorer er også en god detalje. Det er enkelt at skrue dem på 240 mm-køleren, ligesom alt andet ved Neptons montering.

Med lidt held behøver man kun at gennemgå monteringsarbejdet en gang, og det betyder, at selvom installationen er en vigtig faktor, er det i det lange løb evnen til at køle, der betyder mest. Heldigvis er Nepton også meget imponerende, når det gælder køling.

Den er ikke den allerkøligste i vores test – Zalman Reserator 3 Max Dual har lige akkurat rekorden med de laveste cpu-temperaturer – men Cooler Master er kun en smule ved siden af med denne Nepton. Der, hvor den imidlertid vinder, er i evnen til hurtigt at bringe cpu’en fra spidsbelastning til dvaletemperatur. Selv med en overclocking på 4,5 GHz fik Nepton vores 4770K tilbage til dvaletemperatur på blot 15 sekunder – Water 3.0 Ultimate skal bruge hele sin 360 mm-køler til at opnå en lignende køleevne.

Den bedste allroundpakke

Spids-til-dvale-temperatur er så vigtig på grund af moderne processorers variable hastigheder. Når vi har cpu’er, der skifter fra 800 MHz helt op til 4,5 GHz, er der tale om enorm variation, og køleren skal virkelig kunne følge med. Det giver ingen mening at lade processorens varme stige, efter at den har overstået alt det hårde talknuseri og blot sidder og triller tommelfingre.

Der er også en anden grund til, at Nepton er vinder i denne test. Den enorme Thermaltake-køler på næste side er meget effektiv, men simpelthen for stor til at passe ind i de fleste kabinetter. Den 360 mm lange køler virker glimrende, men den kræver et veritabelt monster af et pc-kabinet. I disse tider, hvor selv mini-ITX-kabinetter har plads til en 240 mm-køler radiator, virker Water 3.0 Ultimate malplaceret.

Den elegante Cooler Master gør med sin effektive ydelse og enkle montering Nepton til vores favorit blandt testens kølere. Opgradering af en pc’s kølesystem drejer sig ikke udelukkende om ydelse. Muligheden for at få den nye chipkøler til at passe ind i kabinettet uden at skulle bygge hele maskinen om kan være mere værdifuld end et par grader fra eller til.

Nepton 240M er således muligvis ikke den allerkoldeste køler i testen, men den er den fineste allroundpakke.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos