Antec Kühler H20 950

En meget stor 120 mm-køler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvad det er, Antec har gjort med den seneste Kühler-serie, står os ikke ganske klart. Af den ene eller anden grund har man besluttet, at det er et problem at have vandpumpen siddende oven på selve cpu’en. Et problem, som ingen andre tilsyneladende har. Således er pumpen anbragt, så den stikker ud fra forsiden af den 120 mm lange hovedventilator, der er urokkeligt placeret på køleren.

Når man anbringer den anden 120 mm-ventilator på den modsatte side af køleren i en konfiguration, der skal øge luftstrømmen, bliver Kühler 950 enorm. Selve køleren er i forvejen på 49 mm, og når man tilføjer de to ventilatorer og den ejendommelige pumpesnabel, der stikker ud foran, bliver den lige så dyb, som den er bred og høj. Det kan gøre det lidt kringlet at vride den ind i et mindre kabinet, og når man arbejder med en 120 mm-køler, vil man næsten altid forvente at kunne banke den på plads i ethvert kabinet.

Bizart design gør monteringen svær.

Når det gælder køleydelse, kan ingen af disse krumspring forhindre Kühler i at være nummer sjok, når det gælder det generelle temperaturniveau. Men ingen af de kølere, vi har testet, er decideret dårlige, og selvom temperaturerne ikke er de laveste, er der ikke tale om, at cpu’en koger. Og på grund af kølerens dybde og de to ventilatorer er spids-til-dvale-tiden på en chip med standardfrekvens imponerende. Køleren er også vældig billig og meget, meget stille.

Det er ikke den mest effektive køler og heller ikke den nemmeste at montere, men dens tavshed og lynhurtige køling gør, at den er værd at overveje, hvis det skal være billigt.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S