Antec Kühler H20 950

En meget stor 120 mm-køler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvad det er, Antec har gjort med den seneste Kühler-serie, står os ikke ganske klart. Af den ene eller anden grund har man besluttet, at det er et problem at have vandpumpen siddende oven på selve cpu’en. Et problem, som ingen andre tilsyneladende har. Således er pumpen anbragt, så den stikker ud fra forsiden af den 120 mm lange hovedventilator, der er urokkeligt placeret på køleren.

Når man anbringer den anden 120 mm-ventilator på den modsatte side af køleren i en konfiguration, der skal øge luftstrømmen, bliver Kühler 950 enorm. Selve køleren er i forvejen på 49 mm, og når man tilføjer de to ventilatorer og den ejendommelige pumpesnabel, der stikker ud foran, bliver den lige så dyb, som den er bred og høj. Det kan gøre det lidt kringlet at vride den ind i et mindre kabinet, og når man arbejder med en 120 mm-køler, vil man næsten altid forvente at kunne banke den på plads i ethvert kabinet.

Bizart design gør monteringen svær.

Når det gælder køleydelse, kan ingen af disse krumspring forhindre Kühler i at være nummer sjok, når det gælder det generelle temperaturniveau. Men ingen af de kølere, vi har testet, er decideret dårlige, og selvom temperaturerne ikke er de laveste, er der ikke tale om, at cpu’en koger. Og på grund af kølerens dybde og de to ventilatorer er spids-til-dvale-tiden på en chip med standardfrekvens imponerende. Køleren er også vældig billig og meget, meget stille.

Det er ikke den mest effektive køler og heller ikke den nemmeste at montere, men dens tavshed og lynhurtige køling gør, at den er værd at overveje, hvis det skal være billigt.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S