Antec Kühler H20 950

En meget stor 120 mm-køler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvad det er, Antec har gjort med den seneste Kühler-serie, står os ikke ganske klart. Af den ene eller anden grund har man besluttet, at det er et problem at have vandpumpen siddende oven på selve cpu’en. Et problem, som ingen andre tilsyneladende har. Således er pumpen anbragt, så den stikker ud fra forsiden af den 120 mm lange hovedventilator, der er urokkeligt placeret på køleren.

Når man anbringer den anden 120 mm-ventilator på den modsatte side af køleren i en konfiguration, der skal øge luftstrømmen, bliver Kühler 950 enorm. Selve køleren er i forvejen på 49 mm, og når man tilføjer de to ventilatorer og den ejendommelige pumpesnabel, der stikker ud foran, bliver den lige så dyb, som den er bred og høj. Det kan gøre det lidt kringlet at vride den ind i et mindre kabinet, og når man arbejder med en 120 mm-køler, vil man næsten altid forvente at kunne banke den på plads i ethvert kabinet.

Bizart design gør monteringen svær.

Når det gælder køleydelse, kan ingen af disse krumspring forhindre Kühler i at være nummer sjok, når det gælder det generelle temperaturniveau. Men ingen af de kølere, vi har testet, er decideret dårlige, og selvom temperaturerne ikke er de laveste, er der ikke tale om, at cpu’en koger. Og på grund af kølerens dybde og de to ventilatorer er spids-til-dvale-tiden på en chip med standardfrekvens imponerende. Køleren er også vældig billig og meget, meget stille.

Det er ikke den mest effektive køler og heller ikke den nemmeste at montere, men dens tavshed og lynhurtige køling gør, at den er værd at overveje, hvis det skal være billigt.

Læses lige nu

    Annonce

    Fødevarestyrelsen

    DevOps-medarbejder til .NET løsninger

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S