Antec Kühler H20 950

En meget stor 120 mm-køler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Hvad det er, Antec har gjort med den seneste Kühler-serie, står os ikke ganske klart. Af den ene eller anden grund har man besluttet, at det er et problem at have vandpumpen siddende oven på selve cpu’en. Et problem, som ingen andre tilsyneladende har. Således er pumpen anbragt, så den stikker ud fra forsiden af den 120 mm lange hovedventilator, der er urokkeligt placeret på køleren.

Når man anbringer den anden 120 mm-ventilator på den modsatte side af køleren i en konfiguration, der skal øge luftstrømmen, bliver Kühler 950 enorm. Selve køleren er i forvejen på 49 mm, og når man tilføjer de to ventilatorer og den ejendommelige pumpesnabel, der stikker ud foran, bliver den lige så dyb, som den er bred og høj. Det kan gøre det lidt kringlet at vride den ind i et mindre kabinet, og når man arbejder med en 120 mm-køler, vil man næsten altid forvente at kunne banke den på plads i ethvert kabinet.

Bizart design gør monteringen svær.

Når det gælder køleydelse, kan ingen af disse krumspring forhindre Kühler i at være nummer sjok, når det gælder det generelle temperaturniveau. Men ingen af de kølere, vi har testet, er decideret dårlige, og selvom temperaturerne ikke er de laveste, er der ikke tale om, at cpu’en koger. Og på grund af kølerens dybde og de to ventilatorer er spids-til-dvale-tiden på en chip med standardfrekvens imponerende. Køleren er også vældig billig og meget, meget stille.

Det er ikke den mest effektive køler og heller ikke den nemmeste at montere, men dens tavshed og lynhurtige køling gør, at den er værd at overveje, hvis det skal være billigt.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job