Billigt og velfungerende lager

Testens billigste NAS kan det basale og kan bruges til alle styresystemer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ganske som Synology tillader Zyxel, at du kan sætte harddiskene i uden at bruge en eneste skrue. Der medfølger skruer til bunden af disken, men de kan faktisk sættes i uden, at du bruger dem. Plastikholderen trækkes let ud, hvorefter du klikker harddisken på plads og skubber den tilbage på plads. Så er du stort set kørende. Nu skal du blot hente programmerne, så du får adgang til andre funktioner end blot lageret.

Zyxel har kortlæser direkte på fronten, så du kan overføre billeder og videoer direkte fra fotokameraets SD-kort. Det er en lækker feature, som fotoentusiasten vil sætte pris på. Du slipper for at skulle tilslutte kortlæser til computeren og kan styre det hele via den medfølgende software.

Bagpå finder du en stor blæser, som larmer lidt mere end hos de to testkonkurrenter, men ikke voldsom meget. Det er en ”smart fan”, hvilket egentligt blot betyder, at den selv justerer, hvor meget køling den skal levere.

Zyxel er mere et stort lager og mere en traditionel NAS end de to øvrige i testen. Den har færre funktioner og lavere processor-power, og det afspejles i prisen, der er noget rarere. Alligevel tilbyder den meget let adgang til dine filer uanset, om du bruger Windows, Mac, Android, iOS eller endda Linux

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job