Billigt og velfungerende lager

Testens billigste NAS kan det basale og kan bruges til alle styresystemer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ganske som Synology tillader Zyxel, at du kan sætte harddiskene i uden at bruge en eneste skrue. Der medfølger skruer til bunden af disken, men de kan faktisk sættes i uden, at du bruger dem. Plastikholderen trækkes let ud, hvorefter du klikker harddisken på plads og skubber den tilbage på plads. Så er du stort set kørende. Nu skal du blot hente programmerne, så du får adgang til andre funktioner end blot lageret.

Zyxel har kortlæser direkte på fronten, så du kan overføre billeder og videoer direkte fra fotokameraets SD-kort. Det er en lækker feature, som fotoentusiasten vil sætte pris på. Du slipper for at skulle tilslutte kortlæser til computeren og kan styre det hele via den medfølgende software.

Bagpå finder du en stor blæser, som larmer lidt mere end hos de to testkonkurrenter, men ikke voldsom meget. Det er en ”smart fan”, hvilket egentligt blot betyder, at den selv justerer, hvor meget køling den skal levere.

Zyxel er mere et stort lager og mere en traditionel NAS end de to øvrige i testen. Den har færre funktioner og lavere processor-power, og det afspejles i prisen, der er noget rarere. Alligevel tilbyder den meget let adgang til dine filer uanset, om du bruger Windows, Mac, Android, iOS eller endda Linux

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics