Corsair H100i

Høj alder er ikke nødvendigvis en hindring for køling.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den største overraskelse er ikke, at Corsair H100i stadig er en meget konkurrencedygtig køler. Den store overraskelse er, at den har eksisteret så længe. H100i demonstrerer, hvor god Corsairs oprindelige konstruktion var – den er knap nok ændret siden lanceringen.

Der har været opdateringer såsom H105 og H110, men vi er stadig tilhængere af originalens solide monteringsbøjle, der gjorde det så nemt at skifte chips. Før vi satte Cooler Master Seidon til at køle vores testmaskine, havde Corsair H100i haft den opgave.

Stadig solid, men døjer nu med at konkurrere med de bedste.

Dens enkle, elegante konstruktion bliver bakket op af softwaren – Link-teknologien lader forskellige Corsair-enheder og komponenter tale med hinanden. Man har mulighed for at styre kølingen hele vejen gennem systemet, og man kunne nemt bruge dage på at afprøve og justere de forskellige indstillinger for at opnå endnu bedre resultater.

Desværre er standardydelsen ikke så konkurrencedygtig, som den har været, når man sammenligner med andre, nyere kølere i denne test. Den er dog langt mere end tilstrækkelig, og man bliver ikke skuffet. Men den ligger et godt stykke fra de bedste kølere. H100i har en meget konsistent ydelse, og den er aldrig længe om at bringe cpu’en tilbage til dvaletemperatur, når den er holdt op med at pukle.

Den topper ikke listerne, men den er kapabel. Interessant nok faldt spids-til-dvale-temperaturerne, da vi begyndte at øge cpu’ens clockfrekvens, hvilket taler godt for Corsairs udformning af køleren. Den er altså stadig en værdig køler, men ikke længere den, man vil ile med at anskaffe ... medmindre man i forvejen har et Corsair-kabinet.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S