Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Gratis tjeneste viser de fodspor, du efterlader på nettet

Når du surfer på nettet, spores du af såkaldte trackers, som både indsamler oplysninger fra din computer og de websteder, du besøger. Med den nye test Privacy Checker får brugeren hurtigt svar om hvilke oplysninger, der lækkes.

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"Jeg tror, at de fleste i dag deler langt flere oplysninger, end de aner. Privacy Checker giver et hurtigt overblik over, hvilke personlige oplysninger, som deles til annoncører og medievirksomheder. Vi viser også, hvor let det er at stoppe denne overvågning", siger Xerxes Malekani, Skandinavisk Chef hos F-Secure.

Privacy Checker er en gratis tjeneste fra sikkerhedsfirmaet F-Secure. For at teste sin computer, skal man blot besøge sitet og trykke på en enkelt knap.

Tjenesten giver derefter hurtigt svar på de grundlæggende data, som browseren gemmer. I rapporten, som genereres, ses det, om browseren afslører, hvor du er, hvad du surfer med, hvilket operativsystem, du bruger, hvilket websted du kom fra, og om du tillader cookies på de websteder, du besøger.

"Vi lever i et digitalt overvågningssamfund, hvor kommercielle aktører indsamler flere og flere data om forbrugerne. Så er det rimeligt, at man kan trække persiennerne ned – endda digitalt og undgå at blive sporet af kommercielle aktører", siger Xerxes Malekani.

F-Secure udgav i november Integritetsrapporten, en undersøgelse, hvor Novus undersøgte svenskernes holdning til beskyttelse af personlige oplysninger online. Den viste, at størstedelen af det svenske folk føler sig bekymrede over den overvågning og sporing, som sociale medier og annoncenetværk udfører på internettet. Mest bekymret er man for muligheden for, at annoncørerne kan sammenkoble personoplysninger med online adfærd.

Undersøgelsen viste også, at hver fjerde person har gjort noget online, som de ville føle sig utilpas over, at andre kendte til. For personer i aldersgruppen 18 til 29 år, der bruger internettet i højere grad, har hver anden gjort noget online, der ville kunne skade deres integritet, hvis det blev kendt.

Klik ind og prøv Privacy Checker på http://privacy.f-secure.com/privacy-test/.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere