Gratis tjeneste viser de fodspor, du efterlader på nettet

Når du surfer på nettet, spores du af såkaldte trackers, som både indsamler oplysninger fra din computer og de websteder, du besøger. Med den nye test Privacy Checker får brugeren hurtigt svar om hvilke oplysninger, der lækkes.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

"Jeg tror, at de fleste i dag deler langt flere oplysninger, end de aner. Privacy Checker giver et hurtigt overblik over, hvilke personlige oplysninger, som deles til annoncører og medievirksomheder. Vi viser også, hvor let det er at stoppe denne overvågning", siger Xerxes Malekani, Skandinavisk Chef hos F-Secure.

Privacy Checker er en gratis tjeneste fra sikkerhedsfirmaet F-Secure. For at teste sin computer, skal man blot besøge sitet og trykke på en enkelt knap.

Tjenesten giver derefter hurtigt svar på de grundlæggende data, som browseren gemmer. I rapporten, som genereres, ses det, om browseren afslører, hvor du er, hvad du surfer med, hvilket operativsystem, du bruger, hvilket websted du kom fra, og om du tillader cookies på de websteder, du besøger.

"Vi lever i et digitalt overvågningssamfund, hvor kommercielle aktører indsamler flere og flere data om forbrugerne. Så er det rimeligt, at man kan trække persiennerne ned – endda digitalt og undgå at blive sporet af kommercielle aktører", siger Xerxes Malekani.

F-Secure udgav i november Integritetsrapporten, en undersøgelse, hvor Novus undersøgte svenskernes holdning til beskyttelse af personlige oplysninger online. Den viste, at størstedelen af det svenske folk føler sig bekymrede over den overvågning og sporing, som sociale medier og annoncenetværk udfører på internettet. Mest bekymret er man for muligheden for, at annoncørerne kan sammenkoble personoplysninger med online adfærd.

Undersøgelsen viste også, at hver fjerde person har gjort noget online, som de ville føle sig utilpas over, at andre kendte til. For personer i aldersgruppen 18 til 29 år, der bruger internettet i højere grad, har hver anden gjort noget online, der ville kunne skade deres integritet, hvis det blev kendt.

Klik ind og prøv Privacy Checker på http://privacy.f-secure.com/privacy-test/.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S