På disse dage er vi mest på mobilen

Telia har analyseret forbruget af mobildata fra de seneste tre år.
Opgørelsen viser, hvordan datatrafikken generelt er steget markant og
faktisk er femdoblet i løbet af perioden. Analysen viser også, at det
hvert år er selv samme dag, hvor vi er mindst aktive på mobilnettet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med femdoblingen af datatrafikken peger den overordnede tendens for datatrafikken således kun én vej: opad! Men hvad skyldes denne markante stigning i datatrafikken på vores mobilnetværk – og hvor længe vil det fortsætte? Vi har spurgt Preben Mejer, direktør for videnscentret Innovation Lab:

”En stor del af danskernes internetforbrug er de senere år rykket over på mobilen i kraft af stadigt flere datadrevne services, som hjælper os i hverdagen, fordi vi har adgangen lige ved hånden. I kombination med de høje 4G-hastigheder på mobilnetværket, som blev introduceret her i landet af Telia i 2012, får det datatrafikken til at stige. Desuden er priserne på mobildata faldet, og mange danskere har i dag abonnementer med store mængder data inkluderet, som skal ses i relation til den stærke, mobile livsstilstrend, som har vænnet os til, at vi kan (og vil) være online altid”, siger Preben Mejer.

Selvom udviklingen i mobilt netsurf kun går én vej, så viser oversigterne fra 2012 og 2014 alligevel nogle interessante udsving:

”Førhen var det tydeligt at se, hvordan dataforbruget faldt i løbet af sommerferien og først rettede sig op igen for alvor i september, hvor også de videregående uddannelser kom op i gear. I dag bruger vi generelt mere data i ferien og i fritiden, hvor vi streamer musik og film, deler billeder og videoklip og tjekker nyheder, og det gør udsvingene mindre tydelige”, siger privatkundedirektør i Telia, Christoph Nørgaard.

Kan man i opgørelsen se, hvilken dag der er årets mest ”datadøde”, og hvornår mobilnetværket gløder mest intenst?

”Der er altid mindst trafik i begyndelsen af året, fordi forbruget samlet set jo hele tiden stiger, og netop derfor er 1. januar generelt en meget stille datadag – nok også, fordi vi er mange, som ligger brak på sofaen. Det er dog påfaldende, at lige præcis den dag, hvor forbruget har været absolut lavest i både 2012, 2013 og 2014, hvert år er den tredje onsdag i januar. Årsagen til dette er lidt af et mysterium for os – men det viser tallene altså”, siger Christoph Nørgaard fra Telia.

Hvad så i den anden ende af skalaen?

”Ja, her skal vi meget naturligt hen til slutningen af året, og her var det absolutte peak i både 2013 og 2014 den anden søndag i advent (hhv. den 7. og 8. december, red.). Hvorvidt det skyldes, at vi alle har uploadet billeder af tændte adventskranse og hjemmehygge, eller vi måske har streamet en god film eller tv-serie, skal jeg lade være usagt, men det er et interessant mønster, der tegner sig”, slutter Christoph Nørgaard.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS