Overflod af muligheder

Unikke features gør den trådløse BackBeat Pro-hovedtelefon til en drøm at betjene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Løft hovedtelefonen fra øret og musikken standser. Sæt den tilbage på øret, og musikken starter igen. Jo, du læste rigtigt: Hvis du flytter hovedtelefonen væk fra øret, som du jo vil gøre, hvis nogen vil tale med dig, så sættes musikken automatisk på pause. Ringer din mobil, skal du nok høre den, da Plantronics også tillader, at du tager telefonopkald. Det er ret geniale funktioner, så allerede inden vi har lyttet til den nye BackBeat Pro, er den foran på point!

De mange knapper antyder, at her er en hovedtelefon med mange funktioner.

Der er indbyggede, genopladelige batterier som holder liv i støjreduktionen, mulighed for at styre volumen på siden af hovedtelefonen, mulighed for tage et opkald og for at sætte musikken på pause. Backbeat Pro sidder godt på hovedet og føles ikke varm på ørerne. Den er ikke decideret let; vægten er i den lidt tungere ende.

Støjreduktionen er god uden at imponere. Konstant støj undertrykkes nogenlunde, men høje lyde kun lidt. Her er AKG og Bose mindst et par klasser over. Udenfor hovedtelefonen kan sidemanden dog glæde sig over, at der er ret fredeligt.

Lyden er meget dynamisk og med god, detaljeret bas. det er en fornøjelse ved rytmisk musik, men der mangler finesser, når der lyttes til vokaler i høj lydkvalitet.

Sammenfattet er BackBeat Pro teknologisk innovativ, og den spiller ganske godt af en trådløse model at være. Desværre kunne støjreduktionen være lidt mere effektiv.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Læs hele testen af noise cancelling-hovedtelefoner her:

[/themepacific_accordion_section] [themepacific_accordion_section title="Fakta"] [/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,