Overflod af muligheder

Unikke features gør den trådløse BackBeat Pro-hovedtelefon til en drøm at betjene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Løft hovedtelefonen fra øret og musikken standser. Sæt den tilbage på øret, og musikken starter igen. Jo, du læste rigtigt: Hvis du flytter hovedtelefonen væk fra øret, som du jo vil gøre, hvis nogen vil tale med dig, så sættes musikken automatisk på pause. Ringer din mobil, skal du nok høre den, da Plantronics også tillader, at du tager telefonopkald. Det er ret geniale funktioner, så allerede inden vi har lyttet til den nye BackBeat Pro, er den foran på point!

De mange knapper antyder, at her er en hovedtelefon med mange funktioner.

Der er indbyggede, genopladelige batterier som holder liv i støjreduktionen, mulighed for at styre volumen på siden af hovedtelefonen, mulighed for tage et opkald og for at sætte musikken på pause. Backbeat Pro sidder godt på hovedet og føles ikke varm på ørerne. Den er ikke decideret let; vægten er i den lidt tungere ende.

Støjreduktionen er god uden at imponere. Konstant støj undertrykkes nogenlunde, men høje lyde kun lidt. Her er AKG og Bose mindst et par klasser over. Udenfor hovedtelefonen kan sidemanden dog glæde sig over, at der er ret fredeligt.

Lyden er meget dynamisk og med god, detaljeret bas. det er en fornøjelse ved rytmisk musik, men der mangler finesser, når der lyttes til vokaler i høj lydkvalitet.

Sammenfattet er BackBeat Pro teknologisk innovativ, og den spiller ganske godt af en trådløse model at være. Desværre kunne støjreduktionen være lidt mere effektiv.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Læs hele testen af noise cancelling-hovedtelefoner her:

[/themepacific_accordion_section] [themepacific_accordion_section title="Fakta"] [/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S