Overflod af muligheder

Unikke features gør den trådløse BackBeat Pro-hovedtelefon til en drøm at betjene.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Løft hovedtelefonen fra øret og musikken standser. Sæt den tilbage på øret, og musikken starter igen. Jo, du læste rigtigt: Hvis du flytter hovedtelefonen væk fra øret, som du jo vil gøre, hvis nogen vil tale med dig, så sættes musikken automatisk på pause. Ringer din mobil, skal du nok høre den, da Plantronics også tillader, at du tager telefonopkald. Det er ret geniale funktioner, så allerede inden vi har lyttet til den nye BackBeat Pro, er den foran på point!

De mange knapper antyder, at her er en hovedtelefon med mange funktioner.

Der er indbyggede, genopladelige batterier som holder liv i støjreduktionen, mulighed for at styre volumen på siden af hovedtelefonen, mulighed for tage et opkald og for at sætte musikken på pause. Backbeat Pro sidder godt på hovedet og føles ikke varm på ørerne. Den er ikke decideret let; vægten er i den lidt tungere ende.

Støjreduktionen er god uden at imponere. Konstant støj undertrykkes nogenlunde, men høje lyde kun lidt. Her er AKG og Bose mindst et par klasser over. Udenfor hovedtelefonen kan sidemanden dog glæde sig over, at der er ret fredeligt.

Lyden er meget dynamisk og med god, detaljeret bas. det er en fornøjelse ved rytmisk musik, men der mangler finesser, når der lyttes til vokaler i høj lydkvalitet.

Sammenfattet er BackBeat Pro teknologisk innovativ, og den spiller ganske godt af en trådløse model at være. Desværre kunne støjreduktionen være lidt mere effektiv.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Læs hele testen af noise cancelling-hovedtelefoner her:

[/themepacific_accordion_section] [themepacific_accordion_section title="Fakta"] [/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S