Brugen af mobilt internet eksploderer

På bare en måned er danskernes brug af internet via mobiltelefonen
steget med 50 pct. Aldrig før er der set en så markant stigning af
dataforbruget. Den rekordstore stigning bliver især trukket af TDC’s nye
4G-net, der alene står for en vækst på hele 80 pct.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er især streaming som fx TDC’s egne apps til tv og musik, der sammen med sociale medier til billed- og videodeling fx Facebook, YouTube og Instagram, der trækker de store datamængder.

Det er kun en måned siden, TDC kunne melde ud, at Danmarks bedste mobilnetværk nu var færdigbygget. Over 99 pct. af alle danskere fra Gedser til Skagen, fra Bornholm til Vesterhavet, har nu adgang til både 2G (tale), 3G (tale+internet) og 4G (højhastighedsinternet), og det kan ses på forbruget.

4 milliarder og 3.500 master

”Normalt stiger dataforbruget med ca. 70 pct. på et helt år. Det sætter virkelig den seneste måneds udvikling i perspektiv og bekræfter, at TDC valgte rigtigt, da vi valgte at opgradere hele mobilnettet,” siger koncerndirektør i TDC Operations Peter Schleidt med henvisning til, at TDC som led i en investering til ca. 4 mia. kr. siden marts 2014 har opgraderet samtlige af selskabets ca. 3.500 mobilmaster. En rekordstor opgradering, der siden færdiggørelsen for ca. en måned siden har dannet grundlag for den voldsomme stigning i brugen af mobilt internet.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse