Brugen af mobilt internet eksploderer

På bare en måned er danskernes brug af internet via mobiltelefonen
steget med 50 pct. Aldrig før er der set en så markant stigning af
dataforbruget. Den rekordstore stigning bliver især trukket af TDC’s nye
4G-net, der alene står for en vækst på hele 80 pct.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er især streaming som fx TDC’s egne apps til tv og musik, der sammen med sociale medier til billed- og videodeling fx Facebook, YouTube og Instagram, der trækker de store datamængder.

Det er kun en måned siden, TDC kunne melde ud, at Danmarks bedste mobilnetværk nu var færdigbygget. Over 99 pct. af alle danskere fra Gedser til Skagen, fra Bornholm til Vesterhavet, har nu adgang til både 2G (tale), 3G (tale+internet) og 4G (højhastighedsinternet), og det kan ses på forbruget.

4 milliarder og 3.500 master

”Normalt stiger dataforbruget med ca. 70 pct. på et helt år. Det sætter virkelig den seneste måneds udvikling i perspektiv og bekræfter, at TDC valgte rigtigt, da vi valgte at opgradere hele mobilnettet,” siger koncerndirektør i TDC Operations Peter Schleidt med henvisning til, at TDC som led i en investering til ca. 4 mia. kr. siden marts 2014 har opgraderet samtlige af selskabets ca. 3.500 mobilmaster. En rekordstor opgradering, der siden færdiggørelsen for ca. en måned siden har dannet grundlag for den voldsomme stigning i brugen af mobilt internet.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS