Slank bærbar skuffer

Prisen taget i betragtning er der for meget, der halter på Acers elegante Ultrabook.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom bærbare pc’er bliver slankere og slankere, bliver de ikke svagere. Tværtimod. Faktisk kan man godt stille ret store forventninger til en Ultrabook, både når det gælder ydelse, skærmkvalitet og features.
Aspire S7 er Acers bud på en veludrustet Ultrabook skabt til at håndtere det mobile arbejdsbehov.

Elegant design

Ligesom vi kender det fra tidligere modeller, er designet ganske stilfuldt, med en slank aluminiumsramme omkring en hvidglasbeklædt bagside og en 13,3”-touchskærm. En smule feminint måske, men ikke desto mindre raffineret.

Vægten holder sig under halvandet kilo, og tykkelsen er cirka 13 millimeter. Således er maskinen nem at smide i tasken, og desuden stærk nok til at klare nogle knubs.

En fleksibel skærm, der kan vippes 180 grader, giver flere brugsmuligheder end den traditionelle bærbar. Tip eksempelvis skærmen helt bagover og anvend den som en skriveplade på bordet. En dedikeret hotkey gør det muligt at vende skærmbilledet den modsatte vej, så den der sidder foran dig kan se indholdet.

Skærmen kan tippes 180 grader, så den ligger fladt på bordet.

Glimrende ydelse

Processoren er en intel Core-i7 af nyeste generation, og maskinen er forsynet med 8 GB ram samt en ssd-disk på 256 GB. Det er mere end rigeligt til at sikre en helt igennem ubesværet ydelse, selv ved halvtunge opgaver. Maskinen starter som et lyn og leverer imponerende overførselshastigheder, når du sender filer til og fra den indbyggede disk.
Batterilevetiden er udmærket omend ikke direkte imponerende. Du kan forvente en god arbejdsdag på en opladnng.

Trådløs intermetforbindelse får man i form af den nye Wi-Fi 802.11 ac-teknologi. Hastigheden er der som sådan heller ikke noget i vejen med, men rækkevidden er ikke god. Vi oplevede flere situationer, hvor vi måtte droppe at gå på nettet med Aspire S7, men fint kunne hoppe på med vores smartphone.

Billedet kunne være bedre

Skærmen har WQHD-opløsning (2560 x 1140 pixel), hvilket sikrer flot skarphed. Lysstyrke, betragtningsvinkler og refleksionsniveau er dog ikke i topklasse, hvilket man ellers burde kunne forvente af en maskine i denne prisklasse.

Så selvom den med flere længder slår ærkerivalen MacBook Air, er der andre Ultrabook-konkurrenter, der gør sig bedre på denne front.
Udvalget af tilslutninger og funktioner kan man dog ikke klage over. Der er alt, hvad man kan tillade sig at forvente af en moderne bærbar - to USB 3.0-porte, HDMI, kortlæser, HD-webcam, Bluetooth 4.0, WiDi samt to mikrofoner, stereohøjttalere og Dolby lydteknologi.

Når ikke helt i mål

Aspire S7 er således på mange måder en imponerende maskine. Designet er gennemtænkt, og ydelsen upåklagelig. Derfor er det synd, at så relativt små, men alligevel afgørende detaljer, som Wi-Fi-signal og skærmkvalitet, holder den fra at være den ultimative Ultrabook.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS