Slank bærbar skuffer

Prisen taget i betragtning er der for meget, der halter på Acers elegante Ultrabook.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Selvom bærbare pc’er bliver slankere og slankere, bliver de ikke svagere. Tværtimod. Faktisk kan man godt stille ret store forventninger til en Ultrabook, både når det gælder ydelse, skærmkvalitet og features.
Aspire S7 er Acers bud på en veludrustet Ultrabook skabt til at håndtere det mobile arbejdsbehov.

Elegant design

Ligesom vi kender det fra tidligere modeller, er designet ganske stilfuldt, med en slank aluminiumsramme omkring en hvidglasbeklædt bagside og en 13,3”-touchskærm. En smule feminint måske, men ikke desto mindre raffineret.

Vægten holder sig under halvandet kilo, og tykkelsen er cirka 13 millimeter. Således er maskinen nem at smide i tasken, og desuden stærk nok til at klare nogle knubs.

En fleksibel skærm, der kan vippes 180 grader, giver flere brugsmuligheder end den traditionelle bærbar. Tip eksempelvis skærmen helt bagover og anvend den som en skriveplade på bordet. En dedikeret hotkey gør det muligt at vende skærmbilledet den modsatte vej, så den der sidder foran dig kan se indholdet.

Skærmen kan tippes 180 grader, så den ligger fladt på bordet.

Glimrende ydelse

Processoren er en intel Core-i7 af nyeste generation, og maskinen er forsynet med 8 GB ram samt en ssd-disk på 256 GB. Det er mere end rigeligt til at sikre en helt igennem ubesværet ydelse, selv ved halvtunge opgaver. Maskinen starter som et lyn og leverer imponerende overførselshastigheder, når du sender filer til og fra den indbyggede disk.
Batterilevetiden er udmærket omend ikke direkte imponerende. Du kan forvente en god arbejdsdag på en opladnng.

Trådløs intermetforbindelse får man i form af den nye Wi-Fi 802.11 ac-teknologi. Hastigheden er der som sådan heller ikke noget i vejen med, men rækkevidden er ikke god. Vi oplevede flere situationer, hvor vi måtte droppe at gå på nettet med Aspire S7, men fint kunne hoppe på med vores smartphone.

Billedet kunne være bedre

Skærmen har WQHD-opløsning (2560 x 1140 pixel), hvilket sikrer flot skarphed. Lysstyrke, betragtningsvinkler og refleksionsniveau er dog ikke i topklasse, hvilket man ellers burde kunne forvente af en maskine i denne prisklasse.

Så selvom den med flere længder slår ærkerivalen MacBook Air, er der andre Ultrabook-konkurrenter, der gør sig bedre på denne front.
Udvalget af tilslutninger og funktioner kan man dog ikke klage over. Der er alt, hvad man kan tillade sig at forvente af en moderne bærbar - to USB 3.0-porte, HDMI, kortlæser, HD-webcam, Bluetooth 4.0, WiDi samt to mikrofoner, stereohøjttalere og Dolby lydteknologi.

Når ikke helt i mål

Aspire S7 er således på mange måder en imponerende maskine. Designet er gennemtænkt, og ydelsen upåklagelig. Derfor er det synd, at så relativt små, men alligevel afgørende detaljer, som Wi-Fi-signal og skærmkvalitet, holder den fra at være den ultimative Ultrabook.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo