Ny tablet giver seniorer frihed til alt det sjove

dukaPC Tablet er det nyeste skud på stammen fra dukaPC, som har
specialiseret sig i at udvikle brugervenlige computere til
seniorer, som ikke gider bekymre sig om det tekniske i computere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den brugervenlige tablet gør det let og ukompliceret at bruge internettet, skrive e-mails eller oprette et tekstdokument. Der er dansk hjælp på skærmen til alle funktioner, og det er nemt at navigere mellem de forskellige programmer. dukaPC Tablet er vedligeholdelsesfri, fordi dukaPC sørger for, at alle opdateringer sker automatisk. dukaPC sørger også for virusbeskyttelse og blokerer både virus og uønsket e-mails.

Med dukaPC Tablet skal man bare bruge tiden på det, der gør en tablet sjov – at være i tæt kontakt med familien, stille sin nysgerrighed på nettet eller spille spil.

”Vi ønsker at nedbryde alle de barriere, der er forbundet med computere og tablets. En tablet skal være nem at købe, nem at eje og nem at bruge. Og det synes vi, at vi har formået med den nye dukaPC Tablet”, fortæller Erik Hougaard, medstifter af dukaPC.

3 i 1:

Styresystemet bag dukaPC Tablet er Microsoft Windows, og den kombinerer således tre stærke it-verdener - Windows stabile styresystem, tablettens store anvendelighed, og dukaPC´ens nemme adgang og brugerflade. Alle døre er åbne, og trygheden er i top.

dukaPC er ved din side, når du bevæger dig ud i den digitale verden
dukaPC forlader ikke kunden, når købet er gennemført, men tager kunden i hånden langt ind i kundens nye digitale liv. Venlig og tålmodig telefonisk hjælp sidder klar til at hjælpe kunden med alt fra at sende den første e-mail og tilslutte en printer til at oprette NemID og komme i gang med eboks.

Med en dukaPC Tablet behøver børn og børnebørn ikke længere assistere med opsætning og problemløsning. ”Det handler om at give seniorer succesoplevelser og viden om, at de selv kan”, forklarer Erik Hougaard. ”Man behøver heller ikke at kende en bils motor for at køre den. Man skal bare kunne sætte sig ind i den og dreje nøglen – det samme gælder dukaPC Tablet. Du skal bare tænde den, og så er du i gang”.

dukaPC Tablet er fjerde produkt hos dukaPC. Porteføljen indeholder i forvejen en brugervenlig bærbar computer og en stationær med touch skærm samt en brugervenlig internetboks, dukaBOX.

dukaPC Tablet specifikationer:

• Opløsning: 10,1” Touch Screen
• CPU: Intel + D Graphic (Gen7)
• RAM: 2GB
• Harddisk: 32GB
• Styresystem: Windows 8.1
• 3G + Wi-Fi
• Batterilevetid: 6 timer
• Mikrofon
• Kamera for og bagside: 2.0MP
• Vægt: 571 g
• Mål: 26 cm x 17,2 x 1 cm

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job