Ny tablet giver seniorer frihed til alt det sjove

dukaPC Tablet er det nyeste skud på stammen fra dukaPC, som har
specialiseret sig i at udvikle brugervenlige computere til
seniorer, som ikke gider bekymre sig om det tekniske i computere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den brugervenlige tablet gør det let og ukompliceret at bruge internettet, skrive e-mails eller oprette et tekstdokument. Der er dansk hjælp på skærmen til alle funktioner, og det er nemt at navigere mellem de forskellige programmer. dukaPC Tablet er vedligeholdelsesfri, fordi dukaPC sørger for, at alle opdateringer sker automatisk. dukaPC sørger også for virusbeskyttelse og blokerer både virus og uønsket e-mails.

Med dukaPC Tablet skal man bare bruge tiden på det, der gør en tablet sjov – at være i tæt kontakt med familien, stille sin nysgerrighed på nettet eller spille spil.

”Vi ønsker at nedbryde alle de barriere, der er forbundet med computere og tablets. En tablet skal være nem at købe, nem at eje og nem at bruge. Og det synes vi, at vi har formået med den nye dukaPC Tablet”, fortæller Erik Hougaard, medstifter af dukaPC.

3 i 1:

Styresystemet bag dukaPC Tablet er Microsoft Windows, og den kombinerer således tre stærke it-verdener - Windows stabile styresystem, tablettens store anvendelighed, og dukaPC´ens nemme adgang og brugerflade. Alle døre er åbne, og trygheden er i top.

dukaPC er ved din side, når du bevæger dig ud i den digitale verden
dukaPC forlader ikke kunden, når købet er gennemført, men tager kunden i hånden langt ind i kundens nye digitale liv. Venlig og tålmodig telefonisk hjælp sidder klar til at hjælpe kunden med alt fra at sende den første e-mail og tilslutte en printer til at oprette NemID og komme i gang med eboks.

Med en dukaPC Tablet behøver børn og børnebørn ikke længere assistere med opsætning og problemløsning. ”Det handler om at give seniorer succesoplevelser og viden om, at de selv kan”, forklarer Erik Hougaard. ”Man behøver heller ikke at kende en bils motor for at køre den. Man skal bare kunne sætte sig ind i den og dreje nøglen – det samme gælder dukaPC Tablet. Du skal bare tænde den, og så er du i gang”.

dukaPC Tablet er fjerde produkt hos dukaPC. Porteføljen indeholder i forvejen en brugervenlig bærbar computer og en stationær med touch skærm samt en brugervenlig internetboks, dukaBOX.

dukaPC Tablet specifikationer:

• Opløsning: 10,1” Touch Screen
• CPU: Intel + D Graphic (Gen7)
• RAM: 2GB
• Harddisk: 32GB
• Styresystem: Windows 8.1
• 3G + Wi-Fi
• Batterilevetid: 6 timer
• Mikrofon
• Kamera for og bagside: 2.0MP
• Vægt: 571 g
• Mål: 26 cm x 17,2 x 1 cm

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS