Ny tablet giver seniorer frihed til alt det sjove

dukaPC Tablet er det nyeste skud på stammen fra dukaPC, som har
specialiseret sig i at udvikle brugervenlige computere til
seniorer, som ikke gider bekymre sig om det tekniske i computere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den brugervenlige tablet gør det let og ukompliceret at bruge internettet, skrive e-mails eller oprette et tekstdokument. Der er dansk hjælp på skærmen til alle funktioner, og det er nemt at navigere mellem de forskellige programmer. dukaPC Tablet er vedligeholdelsesfri, fordi dukaPC sørger for, at alle opdateringer sker automatisk. dukaPC sørger også for virusbeskyttelse og blokerer både virus og uønsket e-mails.

Med dukaPC Tablet skal man bare bruge tiden på det, der gør en tablet sjov – at være i tæt kontakt med familien, stille sin nysgerrighed på nettet eller spille spil.

”Vi ønsker at nedbryde alle de barriere, der er forbundet med computere og tablets. En tablet skal være nem at købe, nem at eje og nem at bruge. Og det synes vi, at vi har formået med den nye dukaPC Tablet”, fortæller Erik Hougaard, medstifter af dukaPC.

3 i 1:

Styresystemet bag dukaPC Tablet er Microsoft Windows, og den kombinerer således tre stærke it-verdener - Windows stabile styresystem, tablettens store anvendelighed, og dukaPC´ens nemme adgang og brugerflade. Alle døre er åbne, og trygheden er i top.

dukaPC er ved din side, når du bevæger dig ud i den digitale verden
dukaPC forlader ikke kunden, når købet er gennemført, men tager kunden i hånden langt ind i kundens nye digitale liv. Venlig og tålmodig telefonisk hjælp sidder klar til at hjælpe kunden med alt fra at sende den første e-mail og tilslutte en printer til at oprette NemID og komme i gang med eboks.

Med en dukaPC Tablet behøver børn og børnebørn ikke længere assistere med opsætning og problemløsning. ”Det handler om at give seniorer succesoplevelser og viden om, at de selv kan”, forklarer Erik Hougaard. ”Man behøver heller ikke at kende en bils motor for at køre den. Man skal bare kunne sætte sig ind i den og dreje nøglen – det samme gælder dukaPC Tablet. Du skal bare tænde den, og så er du i gang”.

dukaPC Tablet er fjerde produkt hos dukaPC. Porteføljen indeholder i forvejen en brugervenlig bærbar computer og en stationær med touch skærm samt en brugervenlig internetboks, dukaBOX.

dukaPC Tablet specifikationer:

• Opløsning: 10,1” Touch Screen
• CPU: Intel + D Graphic (Gen7)
• RAM: 2GB
• Harddisk: 32GB
• Styresystem: Windows 8.1
• 3G + Wi-Fi
• Batterilevetid: 6 timer
• Mikrofon
• Kamera for og bagside: 2.0MP
• Vægt: 571 g
• Mål: 26 cm x 17,2 x 1 cm

Læses lige nu

    Annonce

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S