Prisvenlig 3D-printer på vej i butikkerne

Den nye 3D-printer da Vinci Junior 1.0 har en pris, der endelig gør 3D-print opnåelig for alle ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I 2014 blev den første plug-and-play 3D-printer fra XYZprinting lanceret i Norden. Nu kommer lillebroderen da Vinci Junior 1.0, som både er brugervenlig og billig.

Den nye 3D-printer vejer blot 12 kg. Trods sin kompakte form kan da Vinci Junior 1.0 dog hurtigt og enkelt printe et fint resultat i en opløsning ned til 0,1 mm på Z-aksen. da Vinci Junior 1.0 anvender printteknikken fused filament fabrication (FFF) med det naturlige termoplast filament PLA (Poly Lactic Acid), udvundet af plantesukker fra eksempelvis majs.

Plug-and-play og brugervenlighed

da Vinci Junior 1.0 virker efter ”plug-and-play” princippet. Pak printeren ud og gå i gang med at printe. Kalibrering som på andre printere kan være en kompleks og tidskrævende øvelse, er her gjort automatisk. I det hele taget er der arbejdet meget med at øge brugervenligheden. Det er gjort nemt at montere og afmontere filamentrullen. Et enkelt klik og du kan skifte eller fjerne den helt.

da Vinci Junior 1.0 er således både støjsvag og lugtfri, da printområdet holdes lukket under hele processen. Platformen hvorpå emnet står varmes ikke op og der er dermed ingen risiko for, at man brænder sig under afmontering. da Vinci Junior hedder Junior ikke bare, fordi den er mindre end de andre printere i da Vinci serien, men også fordi den er lavet specielt til nybegyndere og skoler.

Fungerer også uden computer

En da Vinci Junior 1.0 fungerer meget simpelt med et USB 2.0 kabel, der forbindes til en computer. I de tilfælde hvor brugeren ikke har en computer i nærheden, printes i stedet via et SD (memory) kort. Den fritstående printer giver dermed nye muligheder for undervisere eller hobbyister, der kan anvende printeren uden at have sin PC tilsluttet.

da Vinci Junior 1.0 blev præsenteret i januar på CES 2015 messen i Las Vegas. Fra juni 2015 kan printeren købes for under 4.000 kr. i vejledende udsalgspris inkl. moms.

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Købstædernes Forsikring

DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job