Brug din mobil i udlandet som herhjemme

Telia er klar med tillægstjenesten Roam Like Home Europa, som skal give kunderne
frihed til at bruge mobilen i udlandet uden bekymring for ekstra
regninger.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En undersøgelse, som YouGov har foretaget på vegne af Telia, viser, at hver fjerde helt afholder sig fra at bruge smartphone og tablet i udlandet, mens 46 pct. svarer, at de kun i nogen grad eller slet ikke har overblik over dataforbruget i udlandet.

”Vi kender nok alle sammen til bekymringen for ekstraregninger, når vi har været i udlandet. Det er den bekymring, vi vil komme til livs og give vores kunder mulighed for at bruge deres smartphone og tablet i udlandet på samme måde som herhjemme. Teknologien gør vores hverdag lettere og styrker vores oplevelser, og uanset om det er en rutevejledning via GPS’en, surfing på internettet eller deling af billeder på sociale medier, så bør geografi ikke begrænse os,” siger privatkundedirektør i Telia, Christoph Nørgaard.

Med Roam Like Home Europa i sin mobilpakke kan man tage den inkluderede data (op til 10 GB) med til udlandet, og samtidig får man fri tale og fri sms/mms. Roam Like Home Europa bliver fra i dag en del af flere af Telias mobilabonnementer på lige fod med for eksempel Spotify og HBO. Og det er netop friheden til selv at vælge, som Christoph Nørgaard fremhæver:

”Med Roam Like Home Europa kan vi nu tilbyde vores kunder en endnu bredere vifte af tjenester, så man selv kan sammensætte det abonnement og vælge det indhold, som giver allermest mening for én selv. Samtidig åbner tjenesten også op for, at man kan få endnu mere ud af vores andre tillægstjenester som fx Spotify og Storytel på ferien,” siger Christoph Nørgaard.

Standard i Norden

I samme ombæring som introduktionen af tillægstjenesten Roam Like Home Europa, gør Telia det samtidig til en standard i de fleste abonnementer, at kunderne frit kan bruge data fra deres mobilpakke i Norden og Baltikum. Ligesådan får de nu også fri mms i tillæg til tale og sms, som allerede er inkluderet, når de er tilkoblet Telias netværk i de pågældende lande.

”Det betyder reelt, at vi udvider Danmarks grænser for kunderne, som nu er i stand til at bruge deres mobil i Norden og Baltikum på præcis samme måde, som de er vant til herhjemme. Det gælder både data, sms/mms og alle opkald både til og fra landet samt lokale opkald,” siger Christoph Nørgaard.

Læs mere om Roam Like Home på www.telia.dk/roamlikehome.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S