Få OnePlus One billigere - men kun i denne uge

Nu kan du få den billige supermobil endnu billigere. OnePlus kører i denne uge flash-tilbud på One-mobilen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Rygterne om en OnePlus Two tager til, men endnu har vi intet konkret set til næste generation af den ekstremt billige smartphone fra OnePlus.

I stedet har det multinationale selskab i denne uge sat gang i et flash-udsalg af den nuværende model.

Til priser fra 249 dollars (normalt 299 dollars) kan du få en model i Silk White på 16GB eller en model i Sandstone Black på 64GB.

Salget foregår udelukkende fra OnePlus.net, men med vanlig sans for marketing-tricks er det ikke bare sådan lige til at klikke ind og bestille mobilen.

På et specifikt klokkeslæt hver dag starter salget, men tidspunktet skifter hver anden dag. Der er kun et begrænset antal til rådighed hver dag, så man skal være hurtig. Når man det ikke den ene dag, har man dog chancen igen den næste.

Udsalget er allerede i gang og kører til og med søndag. Den daglige plan ser sådan ud i dansk tid:

1. juni - kl. 13:00
2. juni - kl. 03:00
3. juni - kl. 13:00
4. juni - kl. 03:00
5. juni - kl. 13:00
6. juni - kl. 03:00
7. juni - kl. 13:00

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job