Designerskærmen der bringer lindring til øjnene

Denne lækre computerskærm brillerer med lækkert design, høj skærmopløsning og smarte indbyggede funktioner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Asus Designo MX27AQ er en computerskærm, der først og fremmest vækker opmærksomhed ved det stylede udtryk. Men der gemmer sig mange andre kvaliteter bag det elegante ydre.

Der er tale om en 27" computerskærm med en WQHD skærmopløsning på 2560 x 1440 pixel. Der anvendes et AH-IPS panel, der er kendetegnet ved det næsten rammeløse udseende og de for typen gode betragtningsvinkler, der angives til 178 grader horisontalt som vertikalt.

Skærmen har en semi-mat overflade, der gør, at brugeren ikke generes af indfaldende lys på samme måde, som det kan ske ved skærme med blanke skærmoverflader.

Det er næsten for godt til at være sandt, køn udenpå, flotte billeder og skånsom ved øjnene.

Slank og velbygget

MX27AQ virker slank og veltrimmet set forfra. Set fra siden er skærmen cirka 1 cm på det tyndeste sted. Bagsiden buler sagte ud herfra mod midten og mod nederste del af skærmen.

Skærmen har en overbevisende finish, der overvejende er fremstillet i plastik med mat sort bagside, men foden er delvist beklædt med gråt børstet metal, ligesom den tværgående liste er fremstillet i gråt metal. Det sidste kan mærkes i drift, og her afleder denne en del varme.

MX27AQ er udstyret med ganske fornuftige tilslutningsmuligheder, de omfatter to HDMI-indgange, en HDMI/MHL-indgang samt en DisplayPort 1.2-indgang. Lige ved siden af disse er der en hovedtelefonudgang. Alle stik monteres horisontalt.

Ud over dette er skærmen udstyret med 2 x 3 watt højttalere, der drives af Bang & Olufsen ICEpower-teknologi. Lyden er ganske god af en skærm at være, men sammenlignet med et par hæderlige pc-højttalere mangler der simpelthen bund i musiken.

MX27AQ har mange fortrin, men ergonomi er ikke et af dem. Man kan vippe skærmen frem og 20 grader tilbage. Det er alt, hvad der findes af indstillingsmuligheder. En pris man ofte må betale i designermodeller.

Klasse allroundskærm

Asus MX27AQ har en lysstyrke på 300 cd/m2, er i stand til at vise 16,7 millioner farver og har et virkeligt flot skærmbillede. Den angivne responstid er på 5 ms grå til grå.

Skærmen virker lysstærk, og der er mange forskellige indbyggede skærmtilstande, otte for at være helt nøjagtig. Det gør det forholdsvis let at finde en færdigindstilling, der passer en. En af mulighederne er sRGB, der leverer et meget harmonisk billede med farver, der virker korrekte, desværre kan man med denne indstilling ikke indstille lysstyrke og kontrast.

Hvis man ikke arbejder med grafiske elementer på et professionelt plan eller ikke er inkarneret gamer, vil skærmen sikkert appelere til en.
Skærmbilledet står generelt flot med flotte farveovergange og gode kontraster. Baggrundsbelysningen virker en anelse uensartet nær kanterne, men det ses kun på en helt sort baggrund.

Skærmopløsningen klæder skærmen på 27". Skærmopløsningen svarer til en pixeltæthed på 108,8 PPi. Det er et fint kompromis mellem detaljerigdom og praktikalitet.

MX27AQ har ikke kun et imponerende billede. Asus Eye Care dækker over to tiltag. Skærmen er flimmerfri, hvilket betyder meget for, at man kan sidde foran skærmen længe, uden at øjnene trættes.
Der er Blue light filter med fire trin, der ligeledes skåner øjnene, skærmbilledet får dog et øget gulligt skær, som ikke egner sig til alle anvendelser.

Energiforbruget ligger typisk fra 21,6 watt til 31,9 watt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job