Nem og billig overvågning af din bil eller cykel

Hvert år får tusindvis af danskere stjålet deres bil, motorcykel eller
cykel direkte fra garagen. SafeHome vil sætte en stopper for tyven med
nem og billig overvågning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er rædselsscenariet for enhver, der holder af sit køretøj: At åbne porten til en tom garage, hvor bilen, motorcyklen, racercyklen eller den klassiske sportsvogn stod parkeret. Køretøjet er væk, og tilbage er frustration, ærgrelse og en masse kedeligt arbejde med forsikringsselskabet.

Heldigvis kan dette undgås på en nem og billig måde: Med et trådløst HD-kamera fra SafeHome kan du få sendt livebilleder af din garage til din notebook, tablet eller smartphone - uanset hvor du befinder dig.

Billeder af tyven i aktion er et værdifuldt redskab i politiets eftersøgning. Kameraet og de medfølgende overvågningsskilte har i sig selv også en præventiv effekt, som i mange tilfælde vil få tyven til at opgive sit forehavende.

SafeHome P2 HD Camera Indoor Fixed er et kompakt HD-kamera, som lynhurtigt kan tilsluttes hjemmets eksisterende Wi-Fi helt uden brug af netværkskabler. Takket være WPS-funktionen trykker du blot på knappen på kameraet og på din netværksrouter (kræver router med WPS-funktion), hvorefter netværket automatisk opsættes.

Overvågning via din smartphone

Kameraet kan tilgås fra din notebook, tablet eller smartphone via SafeHome Smart P2P app'en. App'en giver dig mulighed for at se livebilleder og zoome ind på forskellige dele af det overvågede område.

Registrerer kameraet en bevægelse i det overvågede område, alarmeres ejeren straks ved hjælp af en e-mail. Kameraet kan også indstilles til selv at uploade billeder til ejerens ftp-server, eller til en cloud-service som eksempelvis CameraFTP, hvor SafeHome-brugere får 10 % rabat på lagringsplads.

SafeHome P2 HD Camera Indoor Fixed skyder store og detaljerede 1 MP billeder samt videooptagelser i op til 720p opløsning. Kameraet er udstyret med dioder til natoptagelser og har desuden kortlæser til MicroSD, så billeder og video kan gemmes direkte på kameraet.

En standardrouter fra internetleverandøren sender typisk Wi-Fi-signalet op til 10 meter. Monteres kameraet længere væk fra hjemmets Wi-Fi, kan tilkøbes en SafeHome WIFI Repeater, som forlænger signalet med op til 20 meter.

SafeHome P2 HD Camera Indoor Fixed har en vejledende pris på 799 kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S