Lækkerier til kontoret

Laptop med trykfølsom og højopløslig skærm, print jeres egne mærkater, energivenlig harddisk og meget mere til dit kontor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jakob D. Lund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ny ASUS Zenbook

Asus lancerede for nylig Zenbook Pro UX501, en højtydende bærbar fra Zenbook-familien. Indvendigt gemmer sig en kraftfuld firkernet Intel Core i7-processor, seneste Nvidia GeForce GTX 960M-grafik og verdens hurtigste storage i form af en 512 GB PCI Express. Med et slim og lækkert design er Asus Zenbook Pro UX501 en kompakt kraftkarl, som byder på en 15,6 tommer ips-skærm med touch. Skærmen har ægte 4K-opløsning, det vil sige fire gange flere pixel end full HD og en pixeltæthed på 282 pixel pr. tomme.

Pris: Ca. 10.000 kr. ekskl. moms

Mærkatprint til virksomheden

Hvis din virksomhed ofte får fremstillet jeres egne farvemærkater, så kan der måske være både tid og penge sparet ved at printe mærkaterne selv. Epsons nye ColorWorks C7500 kan printe tilpassede farvemærkater til alt fra mad- og drikkevarer, emballage og meget mere, så du nemt og bekvemt kan styre hele processen selv og lave tilrettelser på dine mærkater præcis, når du har brug for det.

Printeren giver højkvalitetsudskrifter i 600 x 1200 dpi, har høj udskrivningshastighed og høj pålidelighed, og det skulle alt sammen være til en lav pris pr. mærkat. Der er separate blækpatroner i printeren, så du kun behøver at udskifte den farve, du har brugt, og printeren er desuden brugervenlig og har en LCD-skærm, der gør det nemt at holde styr og få overblik over udprintene. Derudover er der en lav vedligeholdelse, og der medfølger software til både implementering, administration og vedligeholdelse.

Pris: 49.800 kr. ekskl. moms

Verdens mest energibesparende harddisk fra WD

WD introducerede for nylig en ny harddisk til det moderne datacenter, der har verdens laveste strømforbrug. WD Re+ er det nyeste og grønneste medlem af WD’s portefølje af harddiske med høj kapacitet. WD Re+ er bygget på en kompakt fem-plade platform, som giver en optimal kombination af lavt strømforbrug, høj kapacitet, 100 procent pålidelighed og overkommelig pris.

Vibrationstolerance og Mean Time To Failure (MTTF) er nøglefunktioner i løsningen. WD Re+ leverer eksempelvis 1,2 millioner timer MTTF, en forbedret RAFF-teknologi til at øge vibrationstolerancen og pålideligheden ved konstant intensiv arbejdsbyrde. WD Re+ er vurderet til at håndtere 550 TB årligt i et intensivt miljø. Den nye WD Re+ og den kendte WD Re er bygget på samme platform. Det forenkler storskalaimplementeringer og sikrer høj pålidelighed og ydeevne.

Pris: Afhænger af individuel aftale og konfiguration

Fujitsu forstærker grafisk virtualisering fra datacentret

Fujitsu Celsius C740 gør det muligt for indu-strier inden for transport, luftfart, energi, olie og gas samt geografiske informationssystemer (GIS) hurtigt at skabe innovative løsninger og øge markedshastigheden ved at levere kompromisløse, kraftfulde arbejdsstationer med høj ydeevne, som kan operere med høj sikkerhed ved placering i datacentret. Rack-arbejdsstationen er så fleksibel, at den kan bruges som en en-til-en fjernbetjent arbejdsstation, alsidig nok til at udgøre fundamentet i en en-til-mange virtualiseret arbejdsstation og kraftfuld nok til at blive en del af et high end-cluster.

Prisen afhænger af konfigurationen

Panasonic Robuste printere til robuste tablets

For nylig indgik Panasonic et partnerskab med Brother International Europe Ltd., der er specialiseret i mobile printløsninger til medarbejdere, der arbejder på farten. Med partnerskabet tilbydes organisationer nye totalløsninger til det mobile kontor – robuste printere integreres med Panasonics robuste Toughbook og Toughpad. Det er en løsning, som vil være særlig interessant for mobile arbejdsstyrker, som eksempelvis militæret, politiet, akuttjenester og kørende teknikere.

Pris afhænger af konkret løsning

Læses lige nu

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura