Gør mobilen til et systemkamera

Sony ILCE-QX1 forvandler din smartphone til et kraftfuldt systemkamera med udskiftelige objektiver.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Smartphones har nu engang nogle begrænsninger, når det kommer til at tage billeder. Sonys løsning på dette er de små QX-kameraer, der sættes på mobilen for at tilføre den manglende kamerateknik, der skal til for at levere billeder af høj klasse. En stor sensor af ordentlig kvalitet samt gode objektiver er nemlig helt essentielt for at få flotte skud i kassen.

Det leverer Sony i bedste stil med ILCE-QX1, som tager skridtet videre fra de tidligere modeller i serien. Her er det nemlig muligt selv at skifte objektiver, ligesom på spejlrefleks- eller systemkameraer. En lang række E-mount-objektiver er tilgængelige, så du kan give frit løb for kreativiteten.

ILCE-QX1 tilbyder også en grad af fysisk kontrol, man ikke får på en smartphone, og der er indbygget blitz, som kan tilpasse sig omgivelserne.

 

Billedkvaliteten er imponerende og længder bedre, end hvad man kan håbe på fra nogen som helst smartphone. Forbindelsen mellem kamera og mobil foregår også rimelig smertefrit, desværre oplevede vi dog en del forsinkelse og hakken, når vi brugte mobilskærmen som søger.

For den der vil fotografere med mobilen, med de mange muligheder for at redigere og dele billeder, som det indbefatter, men ønsker optimal billedkvalitet, er der dog ikke megen vej uden om at overveje et lens-style-kamera som Sony ILCE-QX1.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S