Gør mobilen til et systemkamera

Sony ILCE-QX1 forvandler din smartphone til et kraftfuldt systemkamera med udskiftelige objektiver.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Smartphones har nu engang nogle begrænsninger, når det kommer til at tage billeder. Sonys løsning på dette er de små QX-kameraer, der sættes på mobilen for at tilføre den manglende kamerateknik, der skal til for at levere billeder af høj klasse. En stor sensor af ordentlig kvalitet samt gode objektiver er nemlig helt essentielt for at få flotte skud i kassen.

Det leverer Sony i bedste stil med ILCE-QX1, som tager skridtet videre fra de tidligere modeller i serien. Her er det nemlig muligt selv at skifte objektiver, ligesom på spejlrefleks- eller systemkameraer. En lang række E-mount-objektiver er tilgængelige, så du kan give frit løb for kreativiteten.

ILCE-QX1 tilbyder også en grad af fysisk kontrol, man ikke får på en smartphone, og der er indbygget blitz, som kan tilpasse sig omgivelserne.

 

Billedkvaliteten er imponerende og længder bedre, end hvad man kan håbe på fra nogen som helst smartphone. Forbindelsen mellem kamera og mobil foregår også rimelig smertefrit, desværre oplevede vi dog en del forsinkelse og hakken, når vi brugte mobilskærmen som søger.

For den der vil fotografere med mobilen, med de mange muligheder for at redigere og dele billeder, som det indbefatter, men ønsker optimal billedkvalitet, er der dog ikke megen vej uden om at overveje et lens-style-kamera som Sony ILCE-QX1.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S