Gør mobilen til et systemkamera

Sony ILCE-QX1 forvandler din smartphone til et kraftfuldt systemkamera med udskiftelige objektiver.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Smartphones har nu engang nogle begrænsninger, når det kommer til at tage billeder. Sonys løsning på dette er de små QX-kameraer, der sættes på mobilen for at tilføre den manglende kamerateknik, der skal til for at levere billeder af høj klasse. En stor sensor af ordentlig kvalitet samt gode objektiver er nemlig helt essentielt for at få flotte skud i kassen.

Det leverer Sony i bedste stil med ILCE-QX1, som tager skridtet videre fra de tidligere modeller i serien. Her er det nemlig muligt selv at skifte objektiver, ligesom på spejlrefleks- eller systemkameraer. En lang række E-mount-objektiver er tilgængelige, så du kan give frit løb for kreativiteten.

ILCE-QX1 tilbyder også en grad af fysisk kontrol, man ikke får på en smartphone, og der er indbygget blitz, som kan tilpasse sig omgivelserne.

 

Billedkvaliteten er imponerende og længder bedre, end hvad man kan håbe på fra nogen som helst smartphone. Forbindelsen mellem kamera og mobil foregår også rimelig smertefrit, desværre oplevede vi dog en del forsinkelse og hakken, når vi brugte mobilskærmen som søger.

For den der vil fotografere med mobilen, med de mange muligheder for at redigere og dele billeder, som det indbefatter, men ønsker optimal billedkvalitet, er der dog ikke megen vej uden om at overveje et lens-style-kamera som Sony ILCE-QX1.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo