OiSTER lancerer billigt bredbånd via mobilnettet

Med et nyt abonnement baseret på 4G udfordrer OiSTER de klassiske bredbåndsforbindelser på pris og fleksibilitet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med priser helt ned til 99 kroner per måned for den mindste datapakke på 25GB, giver OiSTER startskuddet til, at danskerne for alvor forlader gammeldags ADSL-forbindelser til fordel for internet til hjemmet leveret over mobilnettet. Meget taler for en udvikling i de kommende år, som svarer til hvad der skete, da danskerne droppede fastnettelefonien for mobiltelefonien.

OiSTER skønner at kun omkring 2 procent af danske hjem i dag har bredbånd i hjemmet via mobilnetværket. Men fordelene er store ved bredbånd over mobilnettet. Der er ikke brug for teknikerbesøg, man kan være på nettet med det samme og man kan tage forbindelsen med på ferie eller i sommerhus.

Samtidig skal der ikke graves nye kabler ned, når nye teknologier øger hastigheden - så forbrugerne får glæde af alle forbedringer med det samme. Hastigheden på det mobile netværk er i de fleste tilfælde på højde med, - hvis ikke bedre end - de fleste ADSL-forbindelser. Indtil nu er det kun prisen, som har gjort en forskel.

“Frem for at tage stilling til hastighed, så skal man med OiSTERs bredbånd til hjemmet tage stilling til mængden af data. Det mobile netværk leverer de fleste steder mellem 15 til 35 MBit/s, hvilket er rigeligt til de fleste. Og det er langt fra alle danskerne, der streamer løs og har et meget stort dataforbrug. Alligevel betaler de ofte over 250 kroner om måneden for en ADSL-forbindelse. Vi tilbyder dem nu en langt billigere løsning, der for mange endda vil have højere hastighed,” siger Simon S. Andersen, chef for OiSTER.

OiSTERs bredbånd til hjemmet kommer i tre pakker: Small med 25GB data inkluderet til 119 kr. Medium med 50GB data til 169 kr. Og Large med 120GB data 199 kr. Eksisterende OiSTER-kunder får desuden 20 kr. rabat, hvorved priserne når ned på hhv. 99 kr., 149 kr. og 169 kr.

Alle abonnementer leveres med en trådløs router til 99 kr. og oprettelse er gratis. Bredbånd til hjemmet vil være til salg fra tirsdag den 23. juni 2015.
Hastigheden på det mobile netværk kan være afhængig af faktorer som afstand til mast og fysiske blokeringer. OiSTER anbefaler derfor, at man tjekker hastigheden på sit mobile netværk, der hvor man bor, inden man beslutter sig for at erstatte sin ADSL-forbindelse. Der findes flere apps til mobilen, hvor man kan tjekke hastigheden på sit mobile netværk.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S