Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

OiSTER lancerer billigt bredbånd via mobilnettet

Med et nyt abonnement baseret på 4G udfordrer OiSTER de klassiske bredbåndsforbindelser på pris og fleksibilitet.

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Med priser helt ned til 99 kroner per måned for den mindste datapakke på 25GB, giver OiSTER startskuddet til, at danskerne for alvor forlader gammeldags ADSL-forbindelser til fordel for internet til hjemmet leveret over mobilnettet. Meget taler for en udvikling i de kommende år, som svarer til hvad der skete, da danskerne droppede fastnettelefonien for mobiltelefonien.

OiSTER skønner at kun omkring 2 procent af danske hjem i dag har bredbånd i hjemmet via mobilnetværket. Men fordelene er store ved bredbånd over mobilnettet. Der er ikke brug for teknikerbesøg, man kan være på nettet med det samme og man kan tage forbindelsen med på ferie eller i sommerhus.

Samtidig skal der ikke graves nye kabler ned, når nye teknologier øger hastigheden - så forbrugerne får glæde af alle forbedringer med det samme. Hastigheden på det mobile netværk er i de fleste tilfælde på højde med, - hvis ikke bedre end - de fleste ADSL-forbindelser. Indtil nu er det kun prisen, som har gjort en forskel.

“Frem for at tage stilling til hastighed, så skal man med OiSTERs bredbånd til hjemmet tage stilling til mængden af data. Det mobile netværk leverer de fleste steder mellem 15 til 35 MBit/s, hvilket er rigeligt til de fleste. Og det er langt fra alle danskerne, der streamer løs og har et meget stort dataforbrug. Alligevel betaler de ofte over 250 kroner om måneden for en ADSL-forbindelse. Vi tilbyder dem nu en langt billigere løsning, der for mange endda vil have højere hastighed,” siger Simon S. Andersen, chef for OiSTER.

OiSTERs bredbånd til hjemmet kommer i tre pakker: Small med 25GB data inkluderet til 119 kr. Medium med 50GB data til 169 kr. Og Large med 120GB data 199 kr. Eksisterende OiSTER-kunder får desuden 20 kr. rabat, hvorved priserne når ned på hhv. 99 kr., 149 kr. og 169 kr.

Alle abonnementer leveres med en trådløs router til 99 kr. og oprettelse er gratis. Bredbånd til hjemmet vil være til salg fra tirsdag den 23. juni 2015.
Hastigheden på det mobile netværk kan være afhængig af faktorer som afstand til mast og fysiske blokeringer. OiSTER anbefaler derfor, at man tjekker hastigheden på sit mobile netværk, der hvor man bor, inden man beslutter sig for at erstatte sin ADSL-forbindelse. Der findes flere apps til mobilen, hvor man kan tjekke hastigheden på sit mobile netværk.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

03. marts 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere






White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer