Nøgleringen holder styr på dine ting

Gigaset G-tag er en handy lille nøglering, der via
Bluetooth sørger for, at du med din smartphone eller tablet altid
har styr på, hvor dine ting er på ferien og derhjemme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste har prøvet at lede febrilsk efter nøglerne, glemt hvor lejebilen er parkeret på den gigantiske parkeringsplads eller gået i panik, fordi strandtasken med pung, yndlingssolbriller og den svenske krimi pludselig er væk.

Nu er det lidt nemmere at undgå de værste panikscenarier på ferien. G-tag er en lille og handy nøglering udstyret med en Bluetooth-chip og en søge-, alarm- og påmindelsesfunktion, der er i forbindelse med ens smartphone eller tablet. På den måde kan man altid se, hvor ens nøgler og andre værdigenstande er.

Få overblik over alle dine ting

Udover søgefunktionen har G-tag en række andre nyttige funktioner. I app'en er det f.eks. muligt at inddele sine forskellige G-tags, så man kan se, om man har alt med, når man er på vej ud af døren. En anden praktisk funktion er positioneringsfunktionen, der husker den sidst kendte position for ens G-tags, selv når de kommer uden for rækkevidde.

Gigaset G-tag-app'en kan hentes gratis i Google Play eller iTunes. Appen virker til alle smartphones og tablets med Android 4.4.2 eller Apple iOS 7 eller nyere. Forbindelsen mellem enheden og G-tag sker via Bluetooth 4.0, som har en rækkevidde på op til 30 meter.

Gigaset G-tag findes i farverne sort, hvid, grøn, rød og orange og sælges i forskellige pakkestørrelser til vejledende priser på 149 kroner (pakke med 1), 399 kroner (pakke med 3) og 599 kroner (pakke med 5). G-tag forhandles hos Elgiganten.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

SOS International

Azure System Specialist – Team Lead

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business analyst (senior)

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune