Nøgleringen holder styr på dine ting

Gigaset G-tag er en handy lille nøglering, der via
Bluetooth sørger for, at du med din smartphone eller tablet altid
har styr på, hvor dine ting er på ferien og derhjemme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste har prøvet at lede febrilsk efter nøglerne, glemt hvor lejebilen er parkeret på den gigantiske parkeringsplads eller gået i panik, fordi strandtasken med pung, yndlingssolbriller og den svenske krimi pludselig er væk.

Nu er det lidt nemmere at undgå de værste panikscenarier på ferien. G-tag er en lille og handy nøglering udstyret med en Bluetooth-chip og en søge-, alarm- og påmindelsesfunktion, der er i forbindelse med ens smartphone eller tablet. På den måde kan man altid se, hvor ens nøgler og andre værdigenstande er.

Få overblik over alle dine ting

Udover søgefunktionen har G-tag en række andre nyttige funktioner. I app'en er det f.eks. muligt at inddele sine forskellige G-tags, så man kan se, om man har alt med, når man er på vej ud af døren. En anden praktisk funktion er positioneringsfunktionen, der husker den sidst kendte position for ens G-tags, selv når de kommer uden for rækkevidde.

Gigaset G-tag-app'en kan hentes gratis i Google Play eller iTunes. Appen virker til alle smartphones og tablets med Android 4.4.2 eller Apple iOS 7 eller nyere. Forbindelsen mellem enheden og G-tag sker via Bluetooth 4.0, som har en rækkevidde på op til 30 meter.

Gigaset G-tag findes i farverne sort, hvid, grøn, rød og orange og sælges i forskellige pakkestørrelser til vejledende priser på 149 kroner (pakke med 1), 399 kroner (pakke med 3) og 599 kroner (pakke med 5). G-tag forhandles hos Elgiganten.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS