Nøgleringen holder styr på dine ting

Gigaset G-tag er en handy lille nøglering, der via
Bluetooth sørger for, at du med din smartphone eller tablet altid
har styr på, hvor dine ting er på ferien og derhjemme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste har prøvet at lede febrilsk efter nøglerne, glemt hvor lejebilen er parkeret på den gigantiske parkeringsplads eller gået i panik, fordi strandtasken med pung, yndlingssolbriller og den svenske krimi pludselig er væk.

Nu er det lidt nemmere at undgå de værste panikscenarier på ferien. G-tag er en lille og handy nøglering udstyret med en Bluetooth-chip og en søge-, alarm- og påmindelsesfunktion, der er i forbindelse med ens smartphone eller tablet. På den måde kan man altid se, hvor ens nøgler og andre værdigenstande er.

Få overblik over alle dine ting

Udover søgefunktionen har G-tag en række andre nyttige funktioner. I app'en er det f.eks. muligt at inddele sine forskellige G-tags, så man kan se, om man har alt med, når man er på vej ud af døren. En anden praktisk funktion er positioneringsfunktionen, der husker den sidst kendte position for ens G-tags, selv når de kommer uden for rækkevidde.

Gigaset G-tag-app'en kan hentes gratis i Google Play eller iTunes. Appen virker til alle smartphones og tablets med Android 4.4.2 eller Apple iOS 7 eller nyere. Forbindelsen mellem enheden og G-tag sker via Bluetooth 4.0, som har en rækkevidde på op til 30 meter.

Gigaset G-tag findes i farverne sort, hvid, grøn, rød og orange og sælges i forskellige pakkestørrelser til vejledende priser på 149 kroner (pakke med 1), 399 kroner (pakke med 3) og 599 kroner (pakke med 5). G-tag forhandles hos Elgiganten.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

Københavnsområdet

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Danoffice IT

Business Analyst

Fyn

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect