Nøgleringen holder styr på dine ting

Gigaset G-tag er en handy lille nøglering, der via
Bluetooth sørger for, at du med din smartphone eller tablet altid
har styr på, hvor dine ting er på ferien og derhjemme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

De fleste har prøvet at lede febrilsk efter nøglerne, glemt hvor lejebilen er parkeret på den gigantiske parkeringsplads eller gået i panik, fordi strandtasken med pung, yndlingssolbriller og den svenske krimi pludselig er væk.

Nu er det lidt nemmere at undgå de værste panikscenarier på ferien. G-tag er en lille og handy nøglering udstyret med en Bluetooth-chip og en søge-, alarm- og påmindelsesfunktion, der er i forbindelse med ens smartphone eller tablet. På den måde kan man altid se, hvor ens nøgler og andre værdigenstande er.

Få overblik over alle dine ting

Udover søgefunktionen har G-tag en række andre nyttige funktioner. I app'en er det f.eks. muligt at inddele sine forskellige G-tags, så man kan se, om man har alt med, når man er på vej ud af døren. En anden praktisk funktion er positioneringsfunktionen, der husker den sidst kendte position for ens G-tags, selv når de kommer uden for rækkevidde.

Gigaset G-tag-app'en kan hentes gratis i Google Play eller iTunes. Appen virker til alle smartphones og tablets med Android 4.4.2 eller Apple iOS 7 eller nyere. Forbindelsen mellem enheden og G-tag sker via Bluetooth 4.0, som har en rækkevidde på op til 30 meter.

Gigaset G-tag findes i farverne sort, hvid, grøn, rød og orange og sælges i forskellige pakkestørrelser til vejledende priser på 149 kroner (pakke med 1), 399 kroner (pakke med 3) og 599 kroner (pakke med 5). G-tag forhandles hos Elgiganten.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job