Dyre in-ears lyder af pap

Creative Aurvana In-Ear3 Plus oser af kvalitet, men lyden er skærende ringe.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ved første øjekast har Creatives nye in-ear hovedtelefoner hele pakken. Aurvana In-Ear3 Plus har først og fremmest et lækkert design, der oser af kvalitet, og når man lige har vænnet sig til, at ørepropperne skal sættes i øret på en lidt anderledes måde end normalt (ledningen vender opad på ørepropperne), sidder de godt og giver en god støjisolering.

Der er ledning med mikrofon og fjernbetjening, så du slipper for at fiske afspilleren frem, og det flettede nylon på kablet gør, at du slipper for sammenviklede ledninger i lommen. Der medfølger endda et lille praktisk etui, forskellige former ørepropper, en lille renser samt et flystik. Så langt så godt.

Creative har på papiret gjort rigtigt meget for at skabe en perfekt akustik og god lyd. Lyden var dog ved første øjekast også klar og ren, men samtidig med en afgrænset signatur og skærende diskant. Faktisk var der et så irriterende og skarpt lydbillede, at flere på redaktionen ikke ville høre flere numre på denne.

Vi prøvede naturligvis med forskellige afspillere og ører, men konklusionen er, at der er mange meget bedre konkurrenter på markedet - især til en pris på 1200 kr. Vi vil hellere anbefale, at du beholder de gamle hovedtelefoner og i stedet prøver Creatives SoundBlaster E5 hovedtelefonforstærker (testet i AOD nr. 7).

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura