Dyre in-ears lyder af pap

Creative Aurvana In-Ear3 Plus oser af kvalitet, men lyden er skærende ringe.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ved første øjekast har Creatives nye in-ear hovedtelefoner hele pakken. Aurvana In-Ear3 Plus har først og fremmest et lækkert design, der oser af kvalitet, og når man lige har vænnet sig til, at ørepropperne skal sættes i øret på en lidt anderledes måde end normalt (ledningen vender opad på ørepropperne), sidder de godt og giver en god støjisolering.

Der er ledning med mikrofon og fjernbetjening, så du slipper for at fiske afspilleren frem, og det flettede nylon på kablet gør, at du slipper for sammenviklede ledninger i lommen. Der medfølger endda et lille praktisk etui, forskellige former ørepropper, en lille renser samt et flystik. Så langt så godt.

Creative har på papiret gjort rigtigt meget for at skabe en perfekt akustik og god lyd. Lyden var dog ved første øjekast også klar og ren, men samtidig med en afgrænset signatur og skærende diskant. Faktisk var der et så irriterende og skarpt lydbillede, at flere på redaktionen ikke ville høre flere numre på denne.

Vi prøvede naturligvis med forskellige afspillere og ører, men konklusionen er, at der er mange meget bedre konkurrenter på markedet - især til en pris på 1200 kr. Vi vil hellere anbefale, at du beholder de gamle hovedtelefoner og i stedet prøver Creatives SoundBlaster E5 hovedtelefonforstærker (testet i AOD nr. 7).

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect