Dyre in-ears lyder af pap

Creative Aurvana In-Ear3 Plus oser af kvalitet, men lyden er skærende ringe.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ved første øjekast har Creatives nye in-ear hovedtelefoner hele pakken. Aurvana In-Ear3 Plus har først og fremmest et lækkert design, der oser af kvalitet, og når man lige har vænnet sig til, at ørepropperne skal sættes i øret på en lidt anderledes måde end normalt (ledningen vender opad på ørepropperne), sidder de godt og giver en god støjisolering.

Der er ledning med mikrofon og fjernbetjening, så du slipper for at fiske afspilleren frem, og det flettede nylon på kablet gør, at du slipper for sammenviklede ledninger i lommen. Der medfølger endda et lille praktisk etui, forskellige former ørepropper, en lille renser samt et flystik. Så langt så godt.

Creative har på papiret gjort rigtigt meget for at skabe en perfekt akustik og god lyd. Lyden var dog ved første øjekast også klar og ren, men samtidig med en afgrænset signatur og skærende diskant. Faktisk var der et så irriterende og skarpt lydbillede, at flere på redaktionen ikke ville høre flere numre på denne.

Vi prøvede naturligvis med forskellige afspillere og ører, men konklusionen er, at der er mange meget bedre konkurrenter på markedet - især til en pris på 1200 kr. Vi vil hellere anbefale, at du beholder de gamle hovedtelefoner og i stedet prøver Creatives SoundBlaster E5 hovedtelefonforstærker (testet i AOD nr. 7).

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S