Billig udvidelse af dit Wi-Fi

For et beskedent løb leverer TP-Link TL-PA8030P kit masser af muligheder for at forbedre dit trådløse netværk.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

TP-Link TL-PA8030P er et HomePlug powerline AV2 starter kit, beregnet til at drage fordel af hjemmets elinstallationer til at overføre data. Da der er tale om et sæt, kan man straks gå i gang. Sættet består af to PLA-enheder med Passthrough, hvilket betyder, at stikkontakten ikke optages af enheden, da hver PLA er udstyret med en stikkontakt bagpå.

Hver af de to PLA’er har desuden hele tre 1 GBit/s LAN-porte for tilslutning af netværksenheder, det er virkeligt imponerende, og første gang at vi har set det. Hastighederne over elinstallationerne er angivet til 1200 Mbit/s via 2 x 2 MIMO-teknologi, og her benyttes to af de tre ledninger på enheden i elinstallationen.

Der er selvfølgelig tale om teoretiske hastigheder, men ud fra selvsyn har det vist sig at være mere end rigeligt til HD-streaming, i hvert fald i vore testsetup.

Som vanligt er TP-Links PLA’er meget lette at sætte op, man skal blot følge vejledningen, og det kan næppe gå galt. PLA’erne har tre status-LED samt en knap til parring af enhederne. Sættet understøtter selvfølgelig kryptering, her i form af 128 bit AES.

Et stærkt homeplug-sæt med sparefunktion og rige anvendelsesmuligheder grundet de ekstra LAN-porte. Alt til en virkelig god pris.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics