Acer Chromebook 13 CB5-311-T8ME

En flot og relativt hurtig Chromebook, men skærmkvaliteten skuffer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Acer Chromebook 13 er en af testens to Chromebooks, der har en 13,3"-skærm. Med en vægt på 1,5 kg er den også testens næsttungeste deltager. Sammen med en beskeden tykkelse på 18 mm er den dog stadig yderst mobil.

Denne Chromebook fremstår ganske elegant og tidsløs med dets matte hvide og ret solide plastkabinet. Eneste minus er, at den er lidt følsom overfor afsmitning fra genstande, der ikke er helt farveægte.

Veludført Chromebook med et elegant udtryk. Tastaturet er et af de store plusser ved denne bærbare, sammen med den meget overbevisende batterilevetid .

Den testede udgave er udstyret med en Nvidia Tegra K1 firkernet processor, der maksimalt kan nå 2,3 GHz. Der er 4 GB ddr3L-ram og en 32 GB eMMC ssd, hvilket trods dens lidenhed er pænt for en Chromebook. Lagring er trods alt centreret omkring onlinebrug af Google Drev.
Testeksemplaret er udstyret med en skærmopløsning på 1366 x 768 pixel, og det er ikke en touchskærm, hvilket også er meget sjældent på en Chromebook.

Skærmen er desværre ikke alt for lysstærk, og den virker lidt kølig af natur. En pixeltæthed på 117,8 PPI (pixels per Inch) gør den samtidig til testens mindst detaljerede skærm.

Den relativt beskedne skærm-opløsning koblet med testens absolut største batterikapacitet, gør denne Chromebook til lidt af en "triatlet" hvad udholdenhed angår. Vi målte det til 15 timer 14 minutter. Det er ved blandet brug og en lysstyrke, der i testen ikke er sat til maksimal.

Et punkt, hvor denne Chromebook imponerer, er tastaturet. Tasterne har godt med mellemrum, og man mærker en tydelig men stadig blød modstand, når man skriver på dette tastatur, hvor vandringen er mellemlang. Det er testens bedste, synes vi.

Den store clickpad gør også et fornuftigt job. Udstyrsmæssigt har den to USB 3.0-porte. Den ene befinder sig dog lidt usædvanligt bagpå sammen med HDMI-udgangen.

Når det kommer til ydelsen, er den tilstrækkelig til at sikre en god og flydende brugeroplevelse. Dog bliver den noget lang i spyttet, hvis man foretager sig for mange ting på en gang.

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS