Headset til det travle kontor

Plantronics Blackwire C725 er et stereoheadset til unified communications (UC), der er skabt til at blive brugt i travle og støjende kontormiljøer, hvor headsettes aktive støjdæmpende egenskaber kan komme til rette.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Headsettet er målrettet medarbejdere, der benytter en pc eller en Mac som base for ip-telefoni. Blackwire C725 findes i to varianter, den her testede, der er en allround løsning til forskellige softphones som Avaya, Cisco og Skype for at nævne nogle.

725M versionen er derimod særligt optimeret til brug med Microsoft Lync. Headsettet har en meget fin udførelse og er meget let. Det kan justeres til forskellige hovedstørrelser, omend det kan knibe, hvis man har et stort hoved.

 

Ørekopperne er små men sidder godt, når man har fået tilpasset headsettet. Ørekopperne kan drejes således, at headsettet kan foldes sammen og medbringes i den medfølgende etui. Headsettet brillerer ved at have en meget klar lyd, hvilket også gælder for den støjdæmpede mikrofon. Blackwire C725 har indbygget dynamisk equalizer og digital signalbehandling, hvilket er med til at sikre, at stemmer fremstår tydelige.

Headsettet tilsluttes computeren via USB-kablet med integreret kontrolboks, her kan du justere volumen, tage opkald, mute mikrofonen og endelig slå den indbyggede støjdæmpning til og fra. Støjdæmpningen fungerer bedst, når computerstøj, blæserstøj og lignende lyde skal dæmpes.

Stemmer dæmpes ikke lige så godt. Det er et godt headset til supportmedarbejdere, callcenter-arbejdere eller computerbaserede medarbejdere, der skal kunne kontaktes dagen igennem. Det er smart at opkald, takket være indbyggede sensorer, kan besvares automatisk, ved blot at tage headsettet på.

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos