Headset til det travle kontor

Plantronics Blackwire C725 er et stereoheadset til unified communications (UC), der er skabt til at blive brugt i travle og støjende kontormiljøer, hvor headsettes aktive støjdæmpende egenskaber kan komme til rette.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Headsettet er målrettet medarbejdere, der benytter en pc eller en Mac som base for ip-telefoni. Blackwire C725 findes i to varianter, den her testede, der er en allround løsning til forskellige softphones som Avaya, Cisco og Skype for at nævne nogle.

725M versionen er derimod særligt optimeret til brug med Microsoft Lync. Headsettet har en meget fin udførelse og er meget let. Det kan justeres til forskellige hovedstørrelser, omend det kan knibe, hvis man har et stort hoved.

 

Ørekopperne er små men sidder godt, når man har fået tilpasset headsettet. Ørekopperne kan drejes således, at headsettet kan foldes sammen og medbringes i den medfølgende etui. Headsettet brillerer ved at have en meget klar lyd, hvilket også gælder for den støjdæmpede mikrofon. Blackwire C725 har indbygget dynamisk equalizer og digital signalbehandling, hvilket er med til at sikre, at stemmer fremstår tydelige.

Headsettet tilsluttes computeren via USB-kablet med integreret kontrolboks, her kan du justere volumen, tage opkald, mute mikrofonen og endelig slå den indbyggede støjdæmpning til og fra. Støjdæmpningen fungerer bedst, når computerstøj, blæserstøj og lignende lyde skal dæmpes.

Stemmer dæmpes ikke lige så godt. Det er et godt headset til supportmedarbejdere, callcenter-arbejdere eller computerbaserede medarbejdere, der skal kunne kontaktes dagen igennem. Det er smart at opkald, takket være indbyggede sensorer, kan besvares automatisk, ved blot at tage headsettet på.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Product Owner til ESM

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics