Headset til det travle kontor

Plantronics Blackwire C725 er et stereoheadset til unified communications (UC), der er skabt til at blive brugt i travle og støjende kontormiljøer, hvor headsettes aktive støjdæmpende egenskaber kan komme til rette.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Headsettet er målrettet medarbejdere, der benytter en pc eller en Mac som base for ip-telefoni. Blackwire C725 findes i to varianter, den her testede, der er en allround løsning til forskellige softphones som Avaya, Cisco og Skype for at nævne nogle.

725M versionen er derimod særligt optimeret til brug med Microsoft Lync. Headsettet har en meget fin udførelse og er meget let. Det kan justeres til forskellige hovedstørrelser, omend det kan knibe, hvis man har et stort hoved.

 

Ørekopperne er små men sidder godt, når man har fået tilpasset headsettet. Ørekopperne kan drejes således, at headsettet kan foldes sammen og medbringes i den medfølgende etui. Headsettet brillerer ved at have en meget klar lyd, hvilket også gælder for den støjdæmpede mikrofon. Blackwire C725 har indbygget dynamisk equalizer og digital signalbehandling, hvilket er med til at sikre, at stemmer fremstår tydelige.

Headsettet tilsluttes computeren via USB-kablet med integreret kontrolboks, her kan du justere volumen, tage opkald, mute mikrofonen og endelig slå den indbyggede støjdæmpning til og fra. Støjdæmpningen fungerer bedst, når computerstøj, blæserstøj og lignende lyde skal dæmpes.

Stemmer dæmpes ikke lige så godt. Det er et godt headset til supportmedarbejdere, callcenter-arbejdere eller computerbaserede medarbejdere, der skal kunne kontaktes dagen igennem. Det er smart at opkald, takket være indbyggede sensorer, kan besvares automatisk, ved blot at tage headsettet på.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S