Mærkevare til lavpris

Tab 10 er ikke ny på markedet, og det betyder lav pris fra et kvalitetsbrand.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Acer er blandt de store på pc-scenen, men også når det handler om tablets er de blandt de producenter, man skal regne med. Acer er en mærkevare, og så er prisen normalt i den høje ende.

Men denne Tab 10 er faktisk testens billigste, og selvom du får en højere skærmopløsning i den helt nye Medion, der koster en flad halvtredser mere, er Acer værd at tjekke ud.

Rammen er af hård plast, men selve chassiset er i metal på denne prisbillige Android-tablet.

For under 1700 kroner får du nemlig en velfungerende tablet, som reagerer ret hurtigt på input. Ikke så overraskende er den noget langsommere end en Dell, Samsung eller iPad, når der skal åbnes internetsider og håndteres videoer. Men den føles ikke irriterende langsom, når du sidder med den.

Kun hvis du lige har haft en anden og kvikkere tablet i hånden (sådan som vi testere kan have det), mærker du tydeligt en forskel.

Skærmen reflekterer omgivelsernes lys temmelig meget, men ellers er farverne og detaljegengivelsen ok – især til prisen. Acer-testdeltageren har slet ikke samme glød og dybde i farverne som iPad eller Lenovo. Men igen skal det ses i forhold til prisen.

Tab 10 vejer 510 gram, og det er fint, hvortil kommer et forholdsvis kompakt design. Det er et fornuftigt valg, hvis du er på budget og ikke ønsker den lidt specielle Lenovo eller vil have en lettere tablet end Medion.

Tab 10 er måske ikke helt opdateret, men i sin prisklasse er den blandt de bedre.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S