Toshiba Chromebook 2 CB30-B-104

En velafbalanceret Chromebook, hvor især skærmen tager kegler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Toshiba Chromebook 2 er en 13,3" Chromebook, der i den testede udgave er udstyret med et full HD ips-panel på 1920 x 1080 pixel. Det bringer denne Toshiba helt i front, når vi taler billedkvalitet.

Skærmen har meget bedre betragtningsvinkler end konkurrenternes, den er tilmed lysstærk og har et varmere skærmbillede, end hovedparten af feltet råder over her.

Skærmen, der har en pixeltæthed på 165,6 PPI, understøtter ikke touch, og den kan ikke vippes særligt langt bagover, her deler den sidstepladsen med HP. Til gengæld er det ikke så kritisk her, da billedet er godt fra alle vinkler. Eneste ting, der kan drille, er lysindfald, da skærmen har en blank overflade.

Testens bedste skærm intet mindre. Full HD ips-skærm bringer denne Chromebook i en helt anden klasse. Prisen er heller ikke ringe.

Chromebook 2 er fremstillet i plast, hvilket ikke kan overraske i selskabet her, eller til prisen. Den har et sølvmetallisk look med indlagt mønster, der bryder overfladen. Kvaliteten er fin, uden at den bærbare virker så robust som konkurrenterne fra HP eller Dell.

Udstyrsmæssigt lægger den nogenlunde på niveau med de andre Chromebooks, den har dog kun 16 GB eMMC ssd ligesom Dell Chromebooken.

Chromebook 2 er udstyret med en Intel Celeron N2840 dual core-processor, det betyder, at den ikke er helt støjsvag som modellerne med Tegra K1-processor, men ydelsen virker bedre, når belastningen stiger.

Tastaturet på denne Chromebook er ganske fint, hvis man kan lide den relativt korte vandring, som tasterne har. Det er dog en ret behagelig løsning, hvor feedback og fasthed føles til at befinde sig et sted mellem Acer og Asus-tastaturerne.

Clickpad er også behageligt stort, og det udfører sit job til fulde, som det skal, her er intet at klage over.
Chromebook 2 klarer sig ganske godt ydelsesmæssigt. Den lander på en andenplads i benchmarken og er en af de hurtigste til at afvikle JavaScript i Sunspider-testen.

Batterilevetiden på 8 timer 53 minutter er fin, selvom den ikke når de bedste her i testen. Igen står skærmopløsningen for skud.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S