Toshiba Chromebook 2 CB30-B-104

En velafbalanceret Chromebook, hvor især skærmen tager kegler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Carsten Sørensen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Toshiba Chromebook 2 er en 13,3" Chromebook, der i den testede udgave er udstyret med et full HD ips-panel på 1920 x 1080 pixel. Det bringer denne Toshiba helt i front, når vi taler billedkvalitet.

Skærmen har meget bedre betragtningsvinkler end konkurrenternes, den er tilmed lysstærk og har et varmere skærmbillede, end hovedparten af feltet råder over her.

Skærmen, der har en pixeltæthed på 165,6 PPI, understøtter ikke touch, og den kan ikke vippes særligt langt bagover, her deler den sidstepladsen med HP. Til gengæld er det ikke så kritisk her, da billedet er godt fra alle vinkler. Eneste ting, der kan drille, er lysindfald, da skærmen har en blank overflade.

Testens bedste skærm intet mindre. Full HD ips-skærm bringer denne Chromebook i en helt anden klasse. Prisen er heller ikke ringe.

Chromebook 2 er fremstillet i plast, hvilket ikke kan overraske i selskabet her, eller til prisen. Den har et sølvmetallisk look med indlagt mønster, der bryder overfladen. Kvaliteten er fin, uden at den bærbare virker så robust som konkurrenterne fra HP eller Dell.

Udstyrsmæssigt lægger den nogenlunde på niveau med de andre Chromebooks, den har dog kun 16 GB eMMC ssd ligesom Dell Chromebooken.

Chromebook 2 er udstyret med en Intel Celeron N2840 dual core-processor, det betyder, at den ikke er helt støjsvag som modellerne med Tegra K1-processor, men ydelsen virker bedre, når belastningen stiger.

Tastaturet på denne Chromebook er ganske fint, hvis man kan lide den relativt korte vandring, som tasterne har. Det er dog en ret behagelig løsning, hvor feedback og fasthed føles til at befinde sig et sted mellem Acer og Asus-tastaturerne.

Clickpad er også behageligt stort, og det udfører sit job til fulde, som det skal, her er intet at klage over.
Chromebook 2 klarer sig ganske godt ydelsesmæssigt. Den lander på en andenplads i benchmarken og er en af de hurtigste til at afvikle JavaScript i Sunspider-testen.

Batterilevetiden på 8 timer 53 minutter er fin, selvom den ikke når de bedste her i testen. Igen står skærmopløsningen for skud.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S