Kom helt tæt på i 4K

Med Panasonics nye superzoomer Lumix DMC-FZ300 kan du tage billeder og video over lange afstande i 4K.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Lumix DMC- er det nyeste skud på stammen i FZ-serien, og er udstyret med nye 4K-egenskaber for både foto og video. Kameraet indeholder også 4K Pre-Burst, 4K Burst og 4K Burst Start&Stop, der gør det muligt at fryse stillbilleder på 8 megapixel fra dit 4K-videomateriale.

FZ300 har 24 x optisk zoom svarende til 25-600mm og en lysstyrke på 2,8. Det robuste design, der blandt andet er vand- og støvresistent, gør, at du kan bruge kameraet selv i barske forhold.

Objektivet i FZ300 tager dig virkelig tæt på dine motiver med et zoom på 25-600 mm. Panasonics nyeste billedstabiliseringsteknologi, kombineret med det stærke zoom, giver klare billeder, mens kameraets autofokus og den nye DFD-teknologi (Depth From Defocus) forkorter fokuseringstiden.

Kameraet skal også levere gode resultater i dårlig belysning, så solnedgang skal ikke længere forhindre dig i at tage gode billeder. FZ300 har integreret WiFi-forbindelse for hurtig og nem deling af billeder og video, og du kan bruge din smartphone som fjernbetjening.

FZ300 kan købes i butikkerne fra midten af september til en vejledende pris på 5495 kroner.

KMD A/S

Løsningsarkitekt i KMD

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Senior Legal Specialist

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland