Professionel feeling

Masser af lækre detaljer fra prof-varianterne gør Nikon til entusiastens valg.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Nikon er om nogen synonym med professionel fotografering. Det er pressefotografens foretrukne ”våben”, og et kig på denne forbrugermodel viser tydeligt sammenhængen.

Der er ved første øjekast en overflod af knapper, men det er knapper, som entusiasten gerne vil have, så han/hun hurtigt kan skifte funktion og komme videre. Et godt eksempel er LV- (Live View) knappen, der sidder ved programvælgeren. Et tryk på den, og du har søgeren på skærmen bagpå, klik tilbage, og du kan se kameraets forskellige indstillinger.

Der sidder en stereomikrofon ved blitzskoen.

På den store 3” trykfølsomme skærm kan du aflæse alle indstillinger, som minder om et gammelt analogt kamera. Det er både lidt cool, men giver også et hurtigt overblik over ikke mindst lukkertid og blænde lige nu. Ved udløserknappen finder du i øvrigt også movie-knappen, så du hurtigt kan veksle til at skyde video i stedet for stillbilleder, hvis behovet pludselig opstår.

Hvor antallet af knapper måske er lige i overkanten, er programvælgeren til gengæld ret enkel. Der er standardfunktioner som ”Auto”, ”Manuel” osv., men også ”Effects” plus en række filtre, så du let kan give billedet lidt ekstra drama.

Du får en hurtig og præcis autofokus, og generelt føles kameraet meget ”trygt”. Du er sikker på at få gode skud i kassen via autoknapperne, og har du talent, kan du få meget kreative billeder i kassen uden at skulle bruge lang tid på at indstille det præcist. D5500 reagerer nemlig prompte på alle input.

På mange måder er dette Nikon et ligeså godt kamera som testens Canon, og alt efter temperament, vil du måske foretrække Nikons lækre følelse i hånden. De to kameraer opleves meget forskellige, og du bør prøve begge, inden du køber. Canon har en lidt mere lækker finish og er også lettere at bruge. Nikon har til gengæld coolnessfaktoren med sig. Billedmæssigt er Nikon mere detaljeret, mens farverne har bedre tyngde hos Canon.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job