Digitalt tjek skal hjælpe virksomheder

Fra i dag får danske virksomheder adgang til et internationalt benchmarkværktøj, Networked Business Initiative (NBI), så de hurtigt kan se, om deres virksomhed er bedre eller dårligere digitaliseret end deres konkurrenter.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Jakob D. Lund, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Digitale teknologier skyller over alle brancher, forandrer og åbner for nye muligheder. Men hvor skal man sætte kræfterne ind? Er pengene bedst investeret i Big Data, mobilitet eller noget helt tredje? Det skal et helt nyt benchmarkværktøj, NBI, give virksomhederne svar på, hedder det i en pressemeddelelse fra Fakta om Networked Business Initiative.

Hver tredje danske virksomhed anvender i dag kun it på et enkelt eller få områder – typisk bogføring, og det er for lidt, hvis man spørger IT-Branchen.

“Vi ender som tabere i den globale konkurrence, hvis vi ikke tager digitaliseringen til os og udvikler os i minimum samme tempo som i de andre lande. Men det er en rejse, der kan være svær for den enkelte virksomhed at overskue, og her kan NBI fungere som et slags kompas,” siger Mette Lundberg, direktør for politik og kommunikation i IT-Branchen.

300.000 virksomheder skal deltage

Målet med NBI er at få 300.000 virksomheder fra over 20 lande til at deltage i initiativet, hvilket vil give et troværdigt overblik over, hvor man som virksomhed ligger i forhold til konkurrenterne. Fra 2010-2014 blev NBI bl.a. testet af 2500 danske virksomheder, hvor de blev spurgt til deres implementering af social media, mobilitet og cloud computing på tværs af HR, Marketing & Communication, Service & Salg samt Innovation & R&D.

Det danske konsortium bag NBI består af Dansk Erhverv, DI, Erhvervsstyrelsen, CBS og Sitecore. Medlemmerne af konsortiet er gået sammen for at imødekomme det stigende behov, som danske virksomheder, herunder SMV’er, har for at omstille deres forretning til at blive mere digital og kunne klare sig i en globaliseret økonomi.

Værktøjet bruges til at kortlægge virksomhedens uudnyttede forretningsmuligheder inden for internetbaserede teknologier med afsæt i et omfattende forskningsgrundlag. Konkret kan en virksomhed bruge NBI til at analysere og sammenligne, om den er stærk eller svag i sin digitale forretningsudnyttelse i forhold til lignende virksomheder inden for sin industri og region.

Annonce

A&Til

Innovationskonsulent

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest