YouSee varsler: slukker for de sidste analoge tv-kanaler

Den 9. februar 2016 slukker YouSee endegyldigt for det analoge
tv-signal. Det betyder, at kunder med et billedrørs-tv skal finde en ny
løsning, hvis de fremover skal se fjernsyn. Lukningen sker for at skabe
mere plads i kabelnettet til højere bredbåndshastigheder og sikre, at
kapaciteten rækker til det stigende streamingbehov.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det luftbårne analoge sendenet blev slukket af staten tilbage i 2009. YouSee valgte dengang at køre det videre på udvalgte kanaler som en ekstra service for kunder med fjernsyn af ældre dato. Men nu er det slut.

Tiden er løbet fra den gamle teknologi, som optager for meget plads i kabelnettet og derfor må vige pladsen for at lade fremtiden komme til.
”Efterspørgslen efter de analoge kanaler daler, mens behovet for hurtigere bredbånd stiger. Samtidig er vores tv-vaner under forandring. Vi streamer i langt højere grad og går i tv-arkivet og bestemmer, hvad vi vil se hvornår. Alt det nye kræver plads, og den får vi, når vi slukker de analoge kanaler,” siger René Brøchner, direktør for YouSee.

Lukning til glæde for flertallet

Der findes ikke tal for, hvor mange kunder der bliver berørte af det analoge sluk. YouSee vurderer, at omkring 40.000–80.000 husstande stadig har et analogt tv som deres primære fjernsyn. Dertil skal tilføjes de fjernsyn, som står rundt omkring på børne- og soveværelser, i sommerhuse mm.

”Det var hensynet til kunderne, der gjorde, at vi i sin tid fortsatte med de analoge tv-kanaler. Og det er igen hensynet til kunderne, der nu gør, at vi lukker ned. For selvom der er nogen, der skal ud og finde sig en ny tv-løsning, kan vi med lukningen langt bedre udnytte kapaciteten i vores net, så den kommer flertallet af vores kunder til gode,” siger René Brøchner.

YouSee varsler allerede nu, så kunderne har mulighed for at finde alternative løsninger til det fjernsyn, de har i dag. Og uanset hvorvidt man køber et nyt tv eller tyr til en digital tv-boks, bliver resultatet, at man får mere for pengene fremover. Som Grundpakkekunde har man i dag med sit analoge fjernsyn adgang til at se fem ud af pakkens 25 kanaler. Fremover vil man kunne se samtlige af de kanaler, man betaler for.

Fakta:
• Alle analoge kanaler lukkes d.9. februar 2016. I alt er der tale om 23 kanaler: DR1, TV 2, DR Ramasjang, TV3, Kanal 5, TV3+, 6’eren, Kanal 4, TV 2 Charlie, TV 2 News, MTV, Animal Planet, Discovery Channel, TV3 SPORT 1, ID Investigation, Eurosport, National Geographic Channel, Nickelodeon, CNN, Disney XD, Cartoon Network, VH1 og BBC Brit.
• En analog tv-kanal optager lige så meget plads i kabelnettet som seks digitale tv-kanaler
• YouSee har siden staten slukkede det analoge sendenet i 2009 ikke modtaget analoge tv-signaler. Det er YouSee selv, som omformer de digitale tv-signaler, så de bliver analoge.
• Kunder der berøres af det analoge sluk kan enten købe et nyt fjernsyn eller en digital tv-boks, der omformer det digitale signal til et analogt, som fjernsynet er i stand til at håndtere.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    AI-udvikler

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S