YouSee varsler: slukker for de sidste analoge tv-kanaler

Den 9. februar 2016 slukker YouSee endegyldigt for det analoge
tv-signal. Det betyder, at kunder med et billedrørs-tv skal finde en ny
løsning, hvis de fremover skal se fjernsyn. Lukningen sker for at skabe
mere plads i kabelnettet til højere bredbåndshastigheder og sikre, at
kapaciteten rækker til det stigende streamingbehov.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det luftbårne analoge sendenet blev slukket af staten tilbage i 2009. YouSee valgte dengang at køre det videre på udvalgte kanaler som en ekstra service for kunder med fjernsyn af ældre dato. Men nu er det slut.

Tiden er løbet fra den gamle teknologi, som optager for meget plads i kabelnettet og derfor må vige pladsen for at lade fremtiden komme til.
”Efterspørgslen efter de analoge kanaler daler, mens behovet for hurtigere bredbånd stiger. Samtidig er vores tv-vaner under forandring. Vi streamer i langt højere grad og går i tv-arkivet og bestemmer, hvad vi vil se hvornår. Alt det nye kræver plads, og den får vi, når vi slukker de analoge kanaler,” siger René Brøchner, direktør for YouSee.

Lukning til glæde for flertallet

Der findes ikke tal for, hvor mange kunder der bliver berørte af det analoge sluk. YouSee vurderer, at omkring 40.000–80.000 husstande stadig har et analogt tv som deres primære fjernsyn. Dertil skal tilføjes de fjernsyn, som står rundt omkring på børne- og soveværelser, i sommerhuse mm.

”Det var hensynet til kunderne, der gjorde, at vi i sin tid fortsatte med de analoge tv-kanaler. Og det er igen hensynet til kunderne, der nu gør, at vi lukker ned. For selvom der er nogen, der skal ud og finde sig en ny tv-løsning, kan vi med lukningen langt bedre udnytte kapaciteten i vores net, så den kommer flertallet af vores kunder til gode,” siger René Brøchner.

YouSee varsler allerede nu, så kunderne har mulighed for at finde alternative løsninger til det fjernsyn, de har i dag. Og uanset hvorvidt man køber et nyt tv eller tyr til en digital tv-boks, bliver resultatet, at man får mere for pengene fremover. Som Grundpakkekunde har man i dag med sit analoge fjernsyn adgang til at se fem ud af pakkens 25 kanaler. Fremover vil man kunne se samtlige af de kanaler, man betaler for.

Fakta:
• Alle analoge kanaler lukkes d.9. februar 2016. I alt er der tale om 23 kanaler: DR1, TV 2, DR Ramasjang, TV3, Kanal 5, TV3+, 6’eren, Kanal 4, TV 2 Charlie, TV 2 News, MTV, Animal Planet, Discovery Channel, TV3 SPORT 1, ID Investigation, Eurosport, National Geographic Channel, Nickelodeon, CNN, Disney XD, Cartoon Network, VH1 og BBC Brit.
• En analog tv-kanal optager lige så meget plads i kabelnettet som seks digitale tv-kanaler
• YouSee har siden staten slukkede det analoge sendenet i 2009 ikke modtaget analoge tv-signaler. Det er YouSee selv, som omformer de digitale tv-signaler, så de bliver analoge.
• Kunder der berøres af det analoge sluk kan enten købe et nyt fjernsyn eller en digital tv-boks, der omformer det digitale signal til et analogt, som fjernsynet er i stand til at håndtere.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S