Systemintegration kan sikre Danmarks digitale førerposition

Danske IT-løsninger inspirerer verden. Det viser både EU's nye
digitaliseringsindeks og strømmen af udenlandske delegationer, der hvert
år besøger Danmark for at lære om offentlig digitalisering. Men skal
Danmark bevare sin digitale førerposition, bør systemintegration stå
højere på dagsordenen, mener Lars Hintze Andersen, som er partner i dania software.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I marts måned præsenterede EU-kommissionen sit nye indeks for udbredelsen og anvendelsen af digitale løsninger i medlemslandene. Konklusionen var entydig: Danmark er foregangsland på det digitale område. Det mærkes også tydeligt hos softwareudviklerne:

“Vi mærker i høj grad både respekten og interessen for danske IT-løsninger, når vi præsenterer vores produkter i udlandet, og vi hører det samme fra vores kolleger i branchen”, fortæller Lars Hintze Andersen, CSO, partner i dania software, der leverer skabelonløsninger til de fleste danske kommuner, samt bl.a. Kragerø i Norge, Vesterås i Sverige og Gravesham og Newham i England.

Velfortjent respekt

Ifølge Lars Hintze Andersen har de danske IT-løsninger meget at byde på, især når det gælder skabelonløsninger:

“I Danmark har vi udviklet en digitaliseringskultur, der forsøger at tænke i effektive og intelligente helheder. Det betyder bl.a. øget brug af dynamiske skabelonløsninger, der automatiserer store dele af brugernes arbejdsprocesser. Det er den slags løsninger, vi oplever stor efterspørgsel på fra udlandet”, forklarer Lars Hintze Andersen.

Systemer skal tale bedre sammen

Lars Hintze Andersen pointerer, at den hurtige udvikling på digitaliseringsområdet fortsat gør systemintegration til en af de største udfordringer for de offentlige IT-løsninger:

“Én samlet platform, der integrerer alle systemer, så de samarbejder optimalt. Det er den retning, der efterspørges både herhjemme og i udlandet, og derfor også den udfordring, der bør have topprioritet, hvis Danmark fortsat skal være førende, når det gælder offentlig digitalisering”, fastslår Lars Hintze Andersen.

dania software udvikler software løsninger til den offentlige sektor og har bl.a. haft stor succes med den unikke skabelonløsning, dynamictemplate, der effektiviserer og digitaliserer dokumenthåndteringen i kommuner, regioner og ministerier, både i Danmark og udlandet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S