Hårdfør mobil til håndværkeren

Cat S40 kombinerer exceptionel robusthed med stor ydeevne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En spørgeundersøgelsen organiseret af Cat phones blandt smartphonebrugere, der nu bruger en robust telefon, afslørede, at 80% havde fået ødelagt deres mobil indenfor de sidste fem år.

Hos halvdelen var displayet revnet eller ødelagt, og lige under halvdelen havde få ødelagt en telefon ved tilfældigt at tabe den eller udsætte den for vand. Og cirka en tredjedel havde fået komponenter, covers eller andre dele af mobilen ødelagt, typisk ved at tabe den.

Målgrupper bestående af professionelle håndværkere og udendørs arbejdere påpegede hver især, at ødelagte mobiler i krævende arbejdsmiljøer er et udbredt problem.

Over halvdelen af de adspurgte havde for eksempel fået revnet eller ødelagt skærmen på deres mobil. Den påpegede mangel på tiltrækkende, robuste alternativer var hovedbegrundelsen for, at uegnede mobiler alligevel blev brugt, selvom mange af de adspurgte havde fået deres telefoner beskadiget flere gange.

Holder til det meste

Den nye Cat S40 er blevet designet til at løse disse problemer og appellere til de 85 millioner af personer, der verden over arbejder i byggebranchen.
Mobilen er testet til fald fra 1,8 meter på cement og en IP68-vertificering sikrer at den modstår vand-, støv- og stød.

Den er udstyret med et super skarpt Gorilla Glas 4 display, der kan holde til en del og læses i direkte sollys. Den kan desuden bruges med handsker og våde fingre.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kontorchef til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelses CIO-kontor

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect