Hårdfør mobil til håndværkeren

Cat S40 kombinerer exceptionel robusthed med stor ydeevne.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En spørgeundersøgelsen organiseret af Cat phones blandt smartphonebrugere, der nu bruger en robust telefon, afslørede, at 80% havde fået ødelagt deres mobil indenfor de sidste fem år.

Hos halvdelen var displayet revnet eller ødelagt, og lige under halvdelen havde få ødelagt en telefon ved tilfældigt at tabe den eller udsætte den for vand. Og cirka en tredjedel havde fået komponenter, covers eller andre dele af mobilen ødelagt, typisk ved at tabe den.

Målgrupper bestående af professionelle håndværkere og udendørs arbejdere påpegede hver især, at ødelagte mobiler i krævende arbejdsmiljøer er et udbredt problem.

Over halvdelen af de adspurgte havde for eksempel fået revnet eller ødelagt skærmen på deres mobil. Den påpegede mangel på tiltrækkende, robuste alternativer var hovedbegrundelsen for, at uegnede mobiler alligevel blev brugt, selvom mange af de adspurgte havde fået deres telefoner beskadiget flere gange.

Holder til det meste

Den nye Cat S40 er blevet designet til at løse disse problemer og appellere til de 85 millioner af personer, der verden over arbejder i byggebranchen.
Mobilen er testet til fald fra 1,8 meter på cement og en IP68-vertificering sikrer at den modstår vand-, støv- og stød.

Den er udstyret med et super skarpt Gorilla Glas 4 display, der kan holde til en del og læses i direkte sollys. Den kan desuden bruges med handsker og våde fingre.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste iOS hacker?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS