TDC gør klar til 1.000 Mbit/s

Med en ny teknologi er TDC Group klar til at give 1,3 millioner
danske husstande bredbåndshastigheder på helt op til 1.000 Mbit/s. Til
sammenligning er den gennemsnitlige bredbåndshastighed i en dansk
husstand i dag ca. 30 Mbit/s.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Opgraderingen til den nye teknologi, med den tekniske betegnelse Docsis 3.1, begynder i starten af 2016 og er efter planen afsluttet inden udgangen af 2017. Dermed vil alle danske husstande med adgang til TDC Groups coax-net – ofte kaldet YouSee-nettet eller kabelnettet – kunne få glæde af den nye teknologi og de ekstremt høje bredbåndshastigheder. Dermed bliver TDC-ejede YouSee med stor sandsynlighed den første kabeloperatør i Europa, der konsekvent ruller Docsis 3.1-standarden ud i hele sit coax-net.

Allerede i dag har 1,3 millioner husstande adgang til YouSee-nettet.
”Med Docsis 3.1 og 1.000 megabit per sekund forventer vi at dække danskernes behov for bredbånd rigeligt frem til de første år af 2020’erne.

Men teknologien udvikler sig også løbende,” siger koncerndirektør Peter Schleidt, der har ansvaret for TDC Groups samlede netværk.

Stor investering for TDC – lille investering for samfundet

Med et så stort løft for så mange og på så kort tid, er der tale om det absolut største enkeltbidrag til Folketingets målsætning om, at alle danskere i 2020 skal have adgang til 100 Mbit/s bredbånd.

”Den gode nyhed er, at 1,3 mio. danske husstande kan få alt det internet, de har behov for, uden der skal graves kabler ind til hver eneste husstand. Resultatet er det samme, men besparelsen på gravearbejdet er mange milliarder kroner. Så selvom det er et stort projekt og en stor investering for TDC Group, så er det samfundsmæssigt en utrolig billig investering,” siger Peter Schleidt.

Med udrulningsplanen for Docsis 3.1 vil halvdelen af alle danske husstande allerede tre år tidligere end Folketingets målsætning have adgang til den ti-dobbelte hastighed.

YouSee lancerede bredbånd via coax-nettet i efteråret 2000 med et tilbud om en 70 kbit/s (0,07 Mbit/s) forbindelse. Siden er hastigheden gradvist sat op i forbindelse med udbygning af ny hardware og nye tekniske standarder.

Den nuværende, Docsis 3.0, kom til i 2010 og afløses altså af 3.1 fra 2016.
TDC Group er Skandinaviens foretrukne udbyder af kommunikationsløsninger og home entertainment. Døgnet rundt sikrer koncernen millioner af skandinaviske husstande hurtig og let adgang til musik, tv og film på alle platforme, når som helst og hvor som helst. TDC Group ejer og driver fiber-, kobber-, coax- og mobilnet og er med sit pan-nordiske netværk den vigtigste udbyder af avancerede netværksløsninger til både store og små virksomheder.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til porteføljestyring

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job