Et væld af nyheder fra Lenovo

Lenovo præsenterede tredje generation af de populære
Yoga-tablets samt tre gamingcomputere på et stort lanceringsevent i
Berlin i går aftes.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Alt om DATA var tilstedet i Berlin i går aftes, hvor Lenovo havde inviteret til stort anlagt presse-arrangement.

Blandt nyhederne var tre nye Yoga Tablets. Lenovo Yoga Tablet 3 Pro er Lenovos første 10” tablet med 70”-projektor, der kan roteres 180 grader. Den er desuden udstyret med Dolby Atmos-teknologi, en kraftfuld JBL-soundbar, 18 timers batteritid og en 10,1” QHD-skærm.

Til at akkompagnere Yoga Tablet 3 Pro lancerer Lenovo Yoga Tablet 3 i 8” og 10”, som kommer med 180 grader roterende kamera, op til 20 timers batteritid og LTE-understøttelse.

Lenovo kunne også vise nye desktop-computere i form af ideacentre Y900 og Y700, som er henvendt til gamere og er udstyret med sjette generation Intel Quad Core i7-processorer, adskillige grafik-indstillinger og et spændende design med rødt LED-lys.

Med Ideapad Y700 har Lenovo desuden skabt en ny gaminglaptop med de seneste Intel eller AMD-processorer, JBL-højttalere og subwoofer. Den kan derudover fås med multitouch-skærm og Intels RealSense 3D-kamera.

De nylancerede produkter kommer til Danmark ultimo 2015:

Lenovo Yoga Tablet 3 8” er tilgængelig fra midten af september til en forventet pris fra ca. 1.600 kroner og ca. 1.900 kroner (med LTE).

Lenovo Yoga Tablet 3 10” er tilgængelig fra slutningen af oktober til en forventet pris fra ca. 1.900 kroner for WiFi-modellen og ca. 2.300 kroner for LTE-modellen.

Lenovo Yoga Tablet 3 Pro er også i butikkerne fra slutningen af oktober til en forventet udsalgspris fra ca. kr. 3.800 kroner for WiFi-modellen og ca. 4.500 kroner for LTE-modellen.

Lenovo ideacentre Y700 og Y900 er tilgængelige fra november til en forventet udslagspris på henholdsvis 7.600 kroner og 11.400 kroner.

Lenovo ideapad Y700 kan også erhverves fra november måned til en forventet udsalgspris fra ca. 7.600 kroner.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen