Et væld af nyheder fra Lenovo

Lenovo præsenterede tredje generation af de populære
Yoga-tablets samt tre gamingcomputere på et stort lanceringsevent i
Berlin i går aftes.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Alt om DATA var tilstedet i Berlin i går aftes, hvor Lenovo havde inviteret til stort anlagt presse-arrangement.

Blandt nyhederne var tre nye Yoga Tablets. Lenovo Yoga Tablet 3 Pro er Lenovos første 10” tablet med 70”-projektor, der kan roteres 180 grader. Den er desuden udstyret med Dolby Atmos-teknologi, en kraftfuld JBL-soundbar, 18 timers batteritid og en 10,1” QHD-skærm.

Til at akkompagnere Yoga Tablet 3 Pro lancerer Lenovo Yoga Tablet 3 i 8” og 10”, som kommer med 180 grader roterende kamera, op til 20 timers batteritid og LTE-understøttelse.

Lenovo kunne også vise nye desktop-computere i form af ideacentre Y900 og Y700, som er henvendt til gamere og er udstyret med sjette generation Intel Quad Core i7-processorer, adskillige grafik-indstillinger og et spændende design med rødt LED-lys.

Med Ideapad Y700 har Lenovo desuden skabt en ny gaminglaptop med de seneste Intel eller AMD-processorer, JBL-højttalere og subwoofer. Den kan derudover fås med multitouch-skærm og Intels RealSense 3D-kamera.

De nylancerede produkter kommer til Danmark ultimo 2015:

Lenovo Yoga Tablet 3 8” er tilgængelig fra midten af september til en forventet pris fra ca. 1.600 kroner og ca. 1.900 kroner (med LTE).

Lenovo Yoga Tablet 3 10” er tilgængelig fra slutningen af oktober til en forventet pris fra ca. 1.900 kroner for WiFi-modellen og ca. 2.300 kroner for LTE-modellen.

Lenovo Yoga Tablet 3 Pro er også i butikkerne fra slutningen af oktober til en forventet udsalgspris fra ca. kr. 3.800 kroner for WiFi-modellen og ca. 4.500 kroner for LTE-modellen.

Lenovo ideacentre Y700 og Y900 er tilgængelige fra november til en forventet udslagspris på henholdsvis 7.600 kroner og 11.400 kroner.

Lenovo ideapad Y700 kan også erhverves fra november måned til en forventet udsalgspris fra ca. 7.600 kroner.

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job