Tabletten er en ægte Windows-maskine

Vi tester to alternativer til de mere traditionelle bærbare. Den første er en ægte Windows-pc med tablet-gener.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er ingen tvivl om, at en Surface 3 med Microsofts matchende tastatur er en ekstrem attraktiv løsning. Den er meget lækkert bygget. Men den samlede pris ligger også på næsten 6000 kroner. Til de penge kan du få rigtig meget ægte bærbar computer. Det er lidt ærgerligt med prisen, for Surface 3 er kvik, hvilket dokumenteres af vores målinger og en tidligere test, hvor vi havde en variant med mindre ram på testbænken.

Med tastatur og dockingstation er Surface en interessant bærbar, og byggekvaliteten er høj. Det er i højere grad en pc end en tablet, for skærmdelen er ret tung.

Men er du ligeglad med prisen og går efter noget fra øverste kvalitetshylde, kan vi da klart anbefale Surface 3. Den kører ægte Windows og er på alle måder en maskine, der altid fungerer. Denne Surface 3 har vi brugt gennem længere tid og kan konstatere, at den fungerer helt problemfrit til daglige opgaver.

Kombiner den med tastaturet og du har en reel bærbar computer. Men der er nogle væsentlige ankepunkter. Dels er tastaturet ikke perfekt. Tasterne er i fuld størrelse, men det er let at ramme ved siden af. Dels er også touchpad’en ret lille, selvom den fungerer præcist. Surface 3 er lækker, men for kostbar for de fleste studerende.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect