Tabletten er en ægte Windows-maskine

Vi tester to alternativer til de mere traditionelle bærbare. Den første er en ægte Windows-pc med tablet-gener.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er ingen tvivl om, at en Surface 3 med Microsofts matchende tastatur er en ekstrem attraktiv løsning. Den er meget lækkert bygget. Men den samlede pris ligger også på næsten 6000 kroner. Til de penge kan du få rigtig meget ægte bærbar computer. Det er lidt ærgerligt med prisen, for Surface 3 er kvik, hvilket dokumenteres af vores målinger og en tidligere test, hvor vi havde en variant med mindre ram på testbænken.

Med tastatur og dockingstation er Surface en interessant bærbar, og byggekvaliteten er høj. Det er i højere grad en pc end en tablet, for skærmdelen er ret tung.

Men er du ligeglad med prisen og går efter noget fra øverste kvalitetshylde, kan vi da klart anbefale Surface 3. Den kører ægte Windows og er på alle måder en maskine, der altid fungerer. Denne Surface 3 har vi brugt gennem længere tid og kan konstatere, at den fungerer helt problemfrit til daglige opgaver.

Kombiner den med tastaturet og du har en reel bærbar computer. Men der er nogle væsentlige ankepunkter. Dels er tastaturet ikke perfekt. Tasterne er i fuld størrelse, men det er let at ramme ved siden af. Dels er også touchpad’en ret lille, selvom den fungerer præcist. Surface 3 er lækker, men for kostbar for de fleste studerende.

[themepacific_accordion] [themepacific_accordion_section title="Fakta"]

Datatid TechLife mener:

[/themepacific_accordion_section] [/themepacific_accordion]

Læses lige nu

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen