Technics genopliver legendariske pladespillere

SL-1200-serien af pladespillere har opnået klassiker-status blandt såvel DJs som lydentusiaster. Nu er den på vej tilbage i en forbedret udgave.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Markedet for vinylplader er vokset de senere år, og derfor er flere lydproducenter begyndt at producere pladespillere igen. SL-1200-serien er blandt de absolut største klassikere. Selvom pladespillerne i denne serie ikke har været på markedet i mange år, er de fortsat standard for DJs, der i dag må finde dem til dyrere og dyrere priser på brugtmarkedet.

Nu er Technics imidlertid på vej med nye pladespillere baseret på SL-1200-designet. De nye modeller vil være opgraderet med direct drive motor, som skal levere en klippestabil rotation uden nogen form for slinger.

Vi fik lov at se en prototype ved den igangværende IFA-messe i Berlin. En færdig model forventes klar i 2016. Hvad priserne bliver ved vi endnu ikke, men vi kan med stor sikkerhed sige, at den ikke bliver billig.

Technics-brandet har de sidste par år fået en revival via Panasonic, som har vakt det hæderkronede hi-fi-brand til live igen. I det nye sortiment finder man en række hi-fi-produkter i den mere ekstravagante ende af skalaen.


Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura