Technics genopliver legendariske pladespillere

SL-1200-serien af pladespillere har opnået klassiker-status blandt såvel DJs som lydentusiaster. Nu er den på vej tilbage i en forbedret udgave.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Markedet for vinylplader er vokset de senere år, og derfor er flere lydproducenter begyndt at producere pladespillere igen. SL-1200-serien er blandt de absolut største klassikere. Selvom pladespillerne i denne serie ikke har været på markedet i mange år, er de fortsat standard for DJs, der i dag må finde dem til dyrere og dyrere priser på brugtmarkedet.

Nu er Technics imidlertid på vej med nye pladespillere baseret på SL-1200-designet. De nye modeller vil være opgraderet med direct drive motor, som skal levere en klippestabil rotation uden nogen form for slinger.

Vi fik lov at se en prototype ved den igangværende IFA-messe i Berlin. En færdig model forventes klar i 2016. Hvad priserne bliver ved vi endnu ikke, men vi kan med stor sikkerhed sige, at den ikke bliver billig.

Technics-brandet har de sidste par år fået en revival via Panasonic, som har vakt det hæderkronede hi-fi-brand til live igen. I det nye sortiment finder man en række hi-fi-produkter i den mere ekstravagante ende af skalaen.


Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect