Technics genopliver legendariske pladespillere

SL-1200-serien af pladespillere har opnået klassiker-status blandt såvel DJs som lydentusiaster. Nu er den på vej tilbage i en forbedret udgave.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Markedet for vinylplader er vokset de senere år, og derfor er flere lydproducenter begyndt at producere pladespillere igen. SL-1200-serien er blandt de absolut største klassikere. Selvom pladespillerne i denne serie ikke har været på markedet i mange år, er de fortsat standard for DJs, der i dag må finde dem til dyrere og dyrere priser på brugtmarkedet.

Nu er Technics imidlertid på vej med nye pladespillere baseret på SL-1200-designet. De nye modeller vil være opgraderet med direct drive motor, som skal levere en klippestabil rotation uden nogen form for slinger.

Vi fik lov at se en prototype ved den igangværende IFA-messe i Berlin. En færdig model forventes klar i 2016. Hvad priserne bliver ved vi endnu ikke, men vi kan med stor sikkerhed sige, at den ikke bliver billig.

Technics-brandet har de sidste par år fået en revival via Panasonic, som har vakt det hæderkronede hi-fi-brand til live igen. I det nye sortiment finder man en række hi-fi-produkter i den mere ekstravagante ende af skalaen.


Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos