Nye Philips-tv'er har indbyggede projektorer

AmbiLux-TV'erne fra Philips projicerer billedet op bag skærmen, så seeren får en udvidet oplevelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

TV'er fra Philips udmærker sig blandt andet ved den særlige Ambilight-teknologi, som sender lys op på væggen bag TV'et, der matcher skærmbilledets farver. Den giver en ekstra dimension til oplevelsen.

Nu har Philips forbedret konceptet yderligere, således at det ikke bare er lys, men også billeder, der skydes op på væggen. Ved den igangværende IFA-messe i Berlin præsenterede Philips de nye TV'er i 8000-serien.

AmbiLux-TV'erne er forsynet med ni små pico-projektorer, som projicerer skærmens billede op på væggen rundt om fjernsynet. Således skabes en mere glidende overgang mellem fjernsynets billede og farverne på baggrunden.

Lad lyden farvelægge rummet

De nye TV'er har en Ambilight Music-indstilling, som skaber en farvet glorie af lys, der følger og reagerer på dynamikken i musik, som spilles via fjernsynet - uanset om det er fra en streamingtjeneste som Spotify, fra et USB-stik eller en musikkanal.

Du kan vælge forudindstillede farvetemaer eller vælge en "tilfældig" festindstilling. Supplerer du med de intelligente Philips Hue-lamper bliver hele rummet farvelagt.

Slankt design

Trods de ni projektorer og stor processorkraft, er det lykkedes at designe de nye TV'er i slankt format. Den tynde ramme sørger for en glidende overgang mellem skærmens billede og Ambilights baggrundsmotiv, og sammen med foden i krom, giver det TV’et et let svævende udseende.

Høj billedkvalitet

Philips AmbiLux har UHD-opløsning og indbygget Ultra Resolution-opskaleringsteknologi som gør, at billedet - uanset den originale kilde - vises med samme detaljerigdom og skarphed, som ægte UHD-materiale.

Processorteknologien Perfect Pixel Ultra HD justerer og forbedrer alt indhold, så skarphed, dybde, kontrast, og bevægelser bliver detaljerede og flydende.

Android indbygget

Philips AmbiLux TV er forsynet med Android TV, som giver adgang til TV-orienterede Apps, tjenester og indhold i Google Play Store, samt understøttelse af øvrigt indhold i Philips Smart TV.

Quad Core-processorer og en avanceret fjernbetjening med QWERTY-tastatur, swipe-funktion og talegenkendelse er med til at gøre det nemt og hurtigt at betjene TV'et.

De nye TV'er i 8000-serien forventes at lande i butikkerne i starten af 2016, måske endda allerede i slutningen af dette år. Priserne er endnu ikke fastsat.

Se en præsentation af AmbiLux i denne video:

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=o9l6RkYPUvE[/embed]

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos