Nye Philips-tv'er har indbyggede projektorer

AmbiLux-TV'erne fra Philips projicerer billedet op bag skærmen, så seeren får en udvidet oplevelse.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

TV'er fra Philips udmærker sig blandt andet ved den særlige Ambilight-teknologi, som sender lys op på væggen bag TV'et, der matcher skærmbilledets farver. Den giver en ekstra dimension til oplevelsen.

Nu har Philips forbedret konceptet yderligere, således at det ikke bare er lys, men også billeder, der skydes op på væggen. Ved den igangværende IFA-messe i Berlin præsenterede Philips de nye TV'er i 8000-serien.

AmbiLux-TV'erne er forsynet med ni små pico-projektorer, som projicerer skærmens billede op på væggen rundt om fjernsynet. Således skabes en mere glidende overgang mellem fjernsynets billede og farverne på baggrunden.

Lad lyden farvelægge rummet

De nye TV'er har en Ambilight Music-indstilling, som skaber en farvet glorie af lys, der følger og reagerer på dynamikken i musik, som spilles via fjernsynet - uanset om det er fra en streamingtjeneste som Spotify, fra et USB-stik eller en musikkanal.

Du kan vælge forudindstillede farvetemaer eller vælge en "tilfældig" festindstilling. Supplerer du med de intelligente Philips Hue-lamper bliver hele rummet farvelagt.

Slankt design

Trods de ni projektorer og stor processorkraft, er det lykkedes at designe de nye TV'er i slankt format. Den tynde ramme sørger for en glidende overgang mellem skærmens billede og Ambilights baggrundsmotiv, og sammen med foden i krom, giver det TV’et et let svævende udseende.

Høj billedkvalitet

Philips AmbiLux har UHD-opløsning og indbygget Ultra Resolution-opskaleringsteknologi som gør, at billedet - uanset den originale kilde - vises med samme detaljerigdom og skarphed, som ægte UHD-materiale.

Processorteknologien Perfect Pixel Ultra HD justerer og forbedrer alt indhold, så skarphed, dybde, kontrast, og bevægelser bliver detaljerede og flydende.

Android indbygget

Philips AmbiLux TV er forsynet med Android TV, som giver adgang til TV-orienterede Apps, tjenester og indhold i Google Play Store, samt understøttelse af øvrigt indhold i Philips Smart TV.

Quad Core-processorer og en avanceret fjernbetjening med QWERTY-tastatur, swipe-funktion og talegenkendelse er med til at gøre det nemt og hurtigt at betjene TV'et.

De nye TV'er i 8000-serien forventes at lande i butikkerne i starten af 2016, måske endda allerede i slutningen af dette år. Priserne er endnu ikke fastsat.

Se en præsentation af AmbiLux i denne video:

[embed]https://www.youtube.com/watch?v=o9l6RkYPUvE[/embed]

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS