Huawei kom Apple i forkøbet

Den nye iPhone, som præsenteres i morgen, forventes at få Force Touch - en teknologi, der gør, at skærmen kan registrere, hvor hårdt du trykker. Allerede nu er Huawei dog klar med en mobil, der kan præcis det samme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Huaweis Mate-serie har fået et nyt flagskib. Mate S er navnet på den nye topmodel, som blev præsenteret på IFA-messen i sidste uge.

Den mest bemærkelsesværdige feature ved den nye mobil, er at den 5,5" store Full HD-skærm er udstyret med Force Touch-teknologi. Det betyder, at skærmen registrerer, hvor hårdt du trykker. På den måde åbnes op for nye måde at styre mobilen. Ved IFA-messen fik vi lov at afprøve funktionen. Ved at trykke hårdere eller blødere på skærmen kunne vi på ganske smidig vis zoome ind og ud af på et billede.

Mate S er også forsynet med en ny fingeraftrykslæser, der udover at logge dig på mobilen kan benyttes til at kontrollere notifikationsbjælken, besvare opkald og tage billeder.

Kameraet har en holdbar linse af safirglas samt RGBW-sensor og optisk billedstabilisator. Det tager billeder på op til 13 megapixel. På fronten er der et 8 megapixel kamera, der med et blødt lys er optimeret til at tage perfekte selfies. For de mere øvede fotoentusiaster er det muligt at lege med kameraets indstillinger og således manuelt justere på ISO, eksponering, hvidbalance, blitz-assisteret fokusering og meget mere.

Huawei Mate S er designet i fuldt aluminium med en buet bagside. Den kan købes via TDC og lanceres med en pris på 5.199 kroner for en model med 3GB ram og 32GB lagerplads.

Desværre er Force Touch-funktionaliteten begrænset til den dyreste mobil med 128GB lagerplads, som ikke kommer til Danmark i denne omgang.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS