Huawei kom Apple i forkøbet

Den nye iPhone, som præsenteres i morgen, forventes at få Force Touch - en teknologi, der gør, at skærmen kan registrere, hvor hårdt du trykker. Allerede nu er Huawei dog klar med en mobil, der kan præcis det samme.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Huaweis Mate-serie har fået et nyt flagskib. Mate S er navnet på den nye topmodel, som blev præsenteret på IFA-messen i sidste uge.

Den mest bemærkelsesværdige feature ved den nye mobil, er at den 5,5" store Full HD-skærm er udstyret med Force Touch-teknologi. Det betyder, at skærmen registrerer, hvor hårdt du trykker. På den måde åbnes op for nye måde at styre mobilen. Ved IFA-messen fik vi lov at afprøve funktionen. Ved at trykke hårdere eller blødere på skærmen kunne vi på ganske smidig vis zoome ind og ud af på et billede.

Mate S er også forsynet med en ny fingeraftrykslæser, der udover at logge dig på mobilen kan benyttes til at kontrollere notifikationsbjælken, besvare opkald og tage billeder.

Kameraet har en holdbar linse af safirglas samt RGBW-sensor og optisk billedstabilisator. Det tager billeder på op til 13 megapixel. På fronten er der et 8 megapixel kamera, der med et blødt lys er optimeret til at tage perfekte selfies. For de mere øvede fotoentusiaster er det muligt at lege med kameraets indstillinger og således manuelt justere på ISO, eksponering, hvidbalance, blitz-assisteret fokusering og meget mere.

Huawei Mate S er designet i fuldt aluminium med en buet bagside. Den kan købes via TDC og lanceres med en pris på 5.199 kroner for en model med 3GB ram og 32GB lagerplads.

Desværre er Force Touch-funktionaliteten begrænset til den dyreste mobil med 128GB lagerplads, som ikke kommer til Danmark i denne omgang.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S